Главният ревизор на Кипър Христала Йоргадзи поиска от данъчните служби да извършат проверки за изнесените милиони от депозити на острова преди решението на Еврогрупата за данък върху тези спестовни сметки. Йоркадзи има предвид шестте хиляди клиенти - физически и юридически лица на Банката на Кипър и Народната банка, изнесли огромни суми в чужбина и по-специално във Великобритания за периода от 1 до 15 март.
На 15 срещу 16 март Еврогрупата взе безпрецедентно решение да наложи извънреден данък върху депозитите във всички кипърски банки, но впоследствие то бе променено и засяга само двете най-големи банки на острова.
Списъкът бе представен от Централната банка по искане на парламента. Според главния ревизор на страната проверките за неплатени данъци трябва да станат в рамките на ефикасни мерки, за да могат тези налози да бъдат събрани. По думите й неплатените данъци в Кипър възлизат на 970 млн. евро.
В същото време министърът на финансите Харис Георгиадис изключи възможността Кипър да напусне еврозоната. Той посочи, че постигнатото на 25 март споразумение за антикризисна програма е позволило на страната да избегне банкрут.
В интервю пред телевизия Блумбърг Георгиадис отказа да направи предположение за това колко голям спад в икономиката се очаква.
В съответствие с постигнатото споразумение на срещата на Еврогрупата на 25 март ЕС и МВФ ще предоставят на Кипър кредит в размер на 10 милиарда евро в замяна на преструктуриране на водещите банки в страната.
Георгиадис посочи, че от 10-те милиарда евро, които предоставят кредиторите, 7,5 милиарда ще се използват за покриване на финансовите задължения на държавата, а 2,5 милиарда евро - за рекапитализацията на кипърските банки. Изключение прави Банката на Кипър, която ще извърши тази процедура за сметка на принудителното изтегляне на средства от акционерите и притежатели на депозити.