Президентът на Европейската централна банка Марио Драги може да предприеме гигантски скок в монетарната политика, който обаче може да донесе ограничена икономическа полза, коментира Блумбърг. На срещата във Франкфурт ръководството на ЕЦБ не само ще свали под 1% основната лихва, до рекордните 0,75%, но много анализатори очакват ставките по депозитите да бъдат орязани до 0.
Всичко това ще е с малък принос за рецесиращата икономика на Стария континент, но може да подхрани дискусиите за това, какво може ЕЦБ да направи, след като се изчерпат конвенционалните й възможности.
„Смела крачка, но може да отведе банката в непознати територии,” предупреждава Джулиан Калоу, главен икономист за Европа на „Барклис кепитъл” в Лондон. Според експерта на фона на растящата безработица и малкото признаци на стопанско възстановяване, ще е необходимо някакво силно монетарно лекарство. По думите му, само по себе си, орязването на основния лихвен процент няма да свърши работа.
Дълговата криза в Европа, която принуди 5 от 17-те страни в еврозоната да търсят спасителни заеми, потиска растежа в целия континент и влошава глобалната икономическа картина. И въпреки че мерките, които ще предприеме ЕЦБ за понижаване на лихвите може да не стимулират търсенето, те могат да понижат разходите по кредитите за изпадналите в тежко състояние банки. Могат и да затвърдят повишеното доверие в европейската икономика, след като миналата седмица правителствата от зоната на общата европейска валута предприеха стъпки към задълбочаване на икономическия съюз.