Председателят на Алианса на либералите и демократите (АЛДЕ) в Европейския съюз Ги Верхофстат прави провокативно предложение как да се реши бежанската криза на Стария континент. Лидерите на ЕС трябва да се заключат в една стая, докато не решат бежанската криза пише той в коментар за британския вестник "Индипендът".
Гледката на безжизненото телце на Айлян Курди на турски плаж през септември миналата година потресе света. В последвалите тази трагедия месеци ни беше простено да си мислим, че бежанската криза е отслабнала, но за съжаление това е далеч от истината, напомня Верхофстат в британския в. "Индипендънт".
Отчайващата хуманитарна обстановка се влошава, а броят на хората, които рискуват живота си, за да стигнат до безопасна Европа, расте драстично. В същото времеспиралата от насилие в Сирия се задълбочава. Само политическо решение за прекратяване на сирийския конфликт с участието на всички регионални действащи лица и Русия ще сложи край на кризата, смята лидерът на АЛДЕ. Макар да беше постигнат известен напредък към политическо уреждане на проблема, вече е ясно, че бързо решение не се очертава. На този фон Европа няма време, предупреждава Верхофстат.
Тъжната истина е, че след месеци на срещи посветени на кризата, решението на проблема е по-далече от всякога и дори доближаваме своята критична точка. ЕС начерта пътна карта с мерките, които трябва да се вземат колективно на европейско равнище. Въпреки това, на практика, политическа воля липсва, отбелязва евродепутатът. Постигането на промяна в Европа е трудна работа - тя изисква съгласието на 28 премиери, всеки от които е обвързан с национални коалиция и/или партии, които твърде често поставят рейтинга си над обществения интерес.
Угнетително е, че европейските лидери сякаш се надпреварват да правят все п-скандални и дискриминиращи изказвания в опир да възпрат бежанци от Гърция да търсят убежище в страните им. Ужасяващите посегателства, извършени от престъпници в Кьолн на Нова година, дадоха храна на националисти като британската партия ЮКИП и насърчиха крайнодесните им съмишленици из цяла Европа. Докато ръководителите от ЕС продължават да поощряват тези националистически партии, вместо да им се противопоставят и да направят онова, което е редно, надеждите за единно европейско решение все повече избледняват, отбелязва Верхофстат.
Ако 2015 г. беше "ужасна година" за европейския континент, 2016-та ще е още по-тежка. Опасността от Брекзит, Грекзит, от експанзионистични интереси на Русия, както и заплахата от нови терористични зверства, съчетани с несигурни икономически перспективи и нерешена дългова криза подсказват, че настоящата година ще е време на възход или падение, подчертава авторът на коментара.
Според Верхофстад битува мнение, че Съюзът постига напредък само във времена на криза. По думите му днес сме изправени пред множество кризи, с които не може да се справи сама нито една европейска държава. При все това Европа упорито продължава да дава заден ход. Европейските лидери могат да обвиняват единствено себе си за хаоса, който ще настъпи, ако Германия затвори границите си, пише той.
Истинските кандидати за убежище, които бягат от война и гонения, са последните, които трябва да страдат от самоналожения ни хаос. Миналата седмица холандският премиер Марк Рюте, каза, че ЕС има шест до осем седмици преди възстановяването на националните граници из Европа. Камерън иска ранен референдум за членството на Великобритания в ЕС, за да предотврати възможността гледките на давещи се мигранти това лято да повлияят на изхода от вота. Не означава ли това обаче да слагаш каруцата пред коня?, пита бившият белгийски премиер.
Времеемките преговори с Великобритания трябва да бъдат отложени, а вместо това лидерите от ЕС да бъдат заключени в една стая, докато договорят цялостна и единна стратегия за справяне с разрастващата се бежанска криза преди да е станало твърде късно. Става въпрос за нещо повече от политика - става въпрос за човечност, заключава Верхофстат.