Сътрудничеството между американските и германски специални служби е било по-тясно от обявеното по-рано - Федералната разузнавателна служба (БНД) и Службата за защита на конституцията (контраразузнаването) са използвали шпионска програма на американската Агенция за национална сигурност (АНС).
Това съобщи днес германският седмичник "Шпигел", цитиран от ИТАР-ТАСС, позовавайки се на секретни документи на АНС. Става дума за програмата Екскийскор (XKeyScore), представена през февруари 2008 година на закрита презентация, предаде БТА. Софтуерът може да следи в интернет потребители по ключовите думи, които въвеждат в онлайн търсачки като Гугъл.
Програмата дава и възможност да бъдат регистрирани всички интернет връзки на определен потребител и да се отчита всяка активност в мрежата. По този начин публикацията на "Шпигел" поставя под съмнение твърдението на германското правителство, че Берлин е научил от медиите за огромните мащаби на "електронния шпионаж" спрямо германци от страна на Вашингтон.
Според най-новите официални данни през 2011 година обект на засиленото внимание на германските служби за сигурност са били близо 3 милиона електронни писма и текстови съобщения. Местни наблюдатели обаче предполагат, че ако Германия наистина е използвала програмата, то тази бройка е занижена.
Шефът на контраразузнаването Ханс-Георг Маасен призна в интервю за неделното издание на в. "Билд", че германското контраразузнаване "в момента тества" програмно осигуряване, предоставено от американските специални служби.
"При сътрудничеството си с Вашингтон стриктно следваме закона. Отхвърлям спекулациите, че Службата за защита на конституцията чрез програми на АНС събира в Германия информация и я предава на САЩ", подчерта Маасен.