В Румъния няма независима правосъдна система, в България управлява организираната престъпност. Унгарското правителство пък ограничава основните права на гражданите. Такъв коментар за част от правителствата в Европа прави журналистът Сузане Кийдинг в германското издание „Франкфуртер нойе пресе”.

Според статията й, в докладите си за напредъка, Еврокомисията редовно констатира хроничните дефицити на Румъния, България и Унгария, а наскоро и при хърватите. Последиците от това обаче са нулеви, констатира вестникът.

През 2008 г. ЕК замрази 800 милиона евро помощи за България. По-късно парите бяха освободени. На всичко отгоре, проблемните държави имат много добра представа за уникалния си потенциал за изнудване: много важни решения в рамките на ЕС изискват консенсус. Така санкциите могат лесно да се превърнат в разменна монета.

Но най-лошото е, че Европа изглежда не е в състояние да се научи. Черна гора и Сърбия вече са кандидатки за присъединяване, а в не много далечно бъдеще следва Албания. Без структурни реформи, това е още една крачка към ръба на неефективността, подчертава в коментара си Кийдинг.