Трусовете в района на Санторини са тектонски, а не вулканични, коментираха за bTV германски учени, които в момента изследват района.

Каква е причината и има ли опасност от вулканично изригване?

Международен екип от учени са със специална мисия в района на Санторини.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

През последните часове поставиха сеизмографи по морското дъно, за да локализират по-точно откъде идват трусовете и тяхната сила.

„Това са тектонски трусове. Породени са от това, че Африканската плоча се сблъсква с Евразийската. При срещата на двете плочи винаги възникват земетресения. Така сега имаме ситуация, при която се е активирал разлом на морското дъно между остров Санторини и остров Аморгос и затова има повишена сеизмична активност“, обясни проф. д-р Хайдрум Копп, експерт по морска геодезия.

За учените ситуацията е особено интересна, защото рядко се случват толкова много земетресения за такъв кратък период.

„Те продължават вече повече от 12 дни и е основателно да изнервят населението. Но актуалната ситуация е, че не се очакват големи трусове с висока магнитудна сила, които да причинят значителни щети“, обясни още проф. Копп.

Изследователите наблюдават и съседния вулканичен остров Неа Камени.

„Санторини е изключително красив. Причината за това е, че е мястото е разположено около вулкан. Това е един стар вулканичен конус, който се е срутил при една експлозия преди милиони години. Периферията му остава и това днес е островът Санторини. Тоест - островът е разположен върху активен вулкан. Но трусовете, които сега имаме не са свързани с вулканична активност на Санторини. Те са установени доста по-далече - на 25 км разстояние“, допълни експертът.

Сегашната сеизмична дейност е регистрирана в морето.

„Близо до епицентъра на трусовете има друг вулкан, който е изцяло под морето – така нареченият вулкан Колумбо. Той принадлежи към един от активните вулкани в Европа и следващите дни ще покажат дали ще последва раздвижване на магмата и евентуално изригване на вулкана под водата“, уточни геологът.

Точно тази зона под водата през 1956 година е епицентър на силен трус с магнитуд 7,7 по скалата на Рихтер, който провокира голяма вълна, причинила щети на Санторини и съседните острови.  

Затова властите и учените наблюдават ситуацията с интерес и са предпазливи.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK