Германия все още не може да се отърси от расизма и ксенофобията 20 години след нео-нацистките нападения над туристически спални за бежанци в северния град Рощок, коментира електронното издание на сп. „Шпигел“.
През 1992 г. стотици националисти хвърлят бомби и камъни в северния град по сграда, приютяваща бежанци, повечето от тях роми. Хиляди подкрепят екстремистите с възгласи „Чужденците вън!“. Нападението завършва със запалването на съседна сграда, в която живеят десетки работници от Виетнам заедно със семействата си. Подобни инциденти възникват и предишната година в Хойерсверда, и през същата в Мьолн, и през 1993 г. в Солинген.

Расовата омраза, крайно десният екстремизъм и насилието продължават да се срещат често на територията на страната. Почти не минава седмица, без да бъде съобщено за еврейски гробища, на които са нарисувани свастики, счупени прозорци на турски ресторанти, пребити имигранти, преследвания на индийци и скандирания „Чужденците вън!“.

Оказва се, че западната част на Германия е също толкова нетолерантна към различните, колкото и източната, където процентът на чужденците е по-малък.

„Източна Германия е много слабо населена с чужденци. Този вакуум е запълнен с ксенофобски лозунги. Сред населението има и огромно количество скрит расизъм“, обяснява Дмитрий Авраменко, отговарящ за проблемите на имигрантите в град Швери, столица на провинцията Мекленбург-Западна Померания, където се намира и Рощок.

Цели 47 % от германците смятат, че чужденците в страната са твърде много, става ясно от проучване на Университета в Билефелд. Около 30 % от местните са съгласни, че германските граждани от други страни трябва да се приберат по родните си места, ако възникне недостиг на работни места.

Примерите са потресаващи. Еврейският ресторант „Шалом” в Кемниц е място, където постоянно се рисуват свастики по стените, чупят се лампи и се получават телефонни заплахи. Веднъж дори пред ресторанта била окачена свинска глава с надпис „Евреин“. Собственикът твърди, че властите не се ангажират със случая и затова той е спрял да търси помощта им.

И това пренебрежително отношение на отговорните лица не е изолиран случай, а тенденция.

През февруари тази година нео-нацисти нападат собственика на малък турски ресторант в град Мюхелн, провинция Саксония-Анхалт. Те го заплашват с убийство, ако не затвори заведението до 20 април, рождената дата на Адолф Хитлер. Когато полицаите пристигнали, взели проба за алкохол с дрегер от собственика и му казали, че не се нуждае от доктор, въпреки че ушите му кървели заради парче от счупена чаша. Органите на реда регистрирали инцидента като „конфликт заради забрана за пушене“. Те се заели сериозно със случая едва когато пострадалият се обърнал към вътрешния министър на Германия.

В последния месец страната бе разтърсена от разкрития, показващи, че нео-нацистката терористична мрежа National Socialist Underground действа свободно на територията на Германия между 2000 и 2007 г. През този период екстремистите са убили 9 чужденци и жена полицай. Властите не са успели да намерят връзка между престъпленията и са работели с предположението, че жертвите, всичките занимавали се с малък бизнес, са били свързани с разпространение на наркотици или други престъпни дейности.

Освен това Федералната служба за защита на конституцията (контраразузнаването на Германия) е унищожила документите по случая миналия ноември, когато се е разбрало за престъпленията.

Бундестагът е обещал да удвои усилията за справянето с проблема, но политолозите се съмняват, че ще се стигне до положителни резултати. Групите за граждански инициативи всяка година заявяват, че нямат достатъчно пари и им е трудно да продължат дейността си.

Друга възможна причина е нарастващата пропаст между богати и бедни.

Ксенофобските партии вдигат рейтингите си успоредно със задълбочаващата се криза в Еврозоната, завършва коментарът на „Шпигел”.