Правителството на Германия обяви планове за налагане на по-строг контрол по всички сухопътни граници на страната в опит да се справи с незаконната миграция, предава Ройтерс.
Граничните проверки започват от 16 септември и ще продължат шест месеца, освен ако не се вземе решение за удължаване на този период, уточни вътрешният министър Нанси Фейзер.
Правителството също така е разработило схема, позволяваща на властите да отхвърлят мигранти директно на германските граници, каза Фейзер, без да добавя подробности.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Ограниченията са част от поредица от мерки, които Германия предприема след скока на пристигащите мигранти, бягащи от бедност и войните в Близкия изток.
Контролът може да постави на изпитание европейското единство, ако германските власти поискат други страни да приемат обратно значителен брой търсещи убежище и мигранти, стигнали до границата.
Съгласно правилата на ЕС страните от Шенгенското пространство имат право да въвеждат гранични проверки само като последна мярка за предотвратяване на заплахи за вътрешната сигурност или обществения ред.
Сухопътната границата на Германия с Дания, Холандия, Белгия, Люксембург, Франция, Швейцария, Австрия, Чехия и Полша е дълга повече от 3700 км.
На фона на опасения за вътрешната сигурност миналата година беше въведен по-строг контрол по сухопътните граници на Германия с Полша, Чехия и Швейцария. Тези, заедно със съществуващия контрол на границата с Австрия, доведоха до връщането на около 30 000 мигранти от октомври 2023 г., съобщи правителството в понеделник. Според собствената статистика молбите за убежище са намалели с 22% между януари и август, което според него е резултат от по-строгите мерки, пише „Гардиън“.
Австрия веднага обяви, че няма да приема мигранти, които са върнати от Германия.
Реакция дойде и от Полша. „Решението на Германия да наложи по-строг контрол по всички сухопътни граници на страната е неприемливо“, каза във премиерът Доналд Туск, добавяйки, че Варшава ще поиска спешни консултации с всички засегнати страни.