Германия се нуждае от категорични уверения от страна на САЩ, че ще получи бързо заместващи противоракетни системи „Пейтриът“, ако изпрати две от своите единици в Украйна. Това заяви министърът на отбраната Борис Писториус, предаде БГНЕС, позовавайки се на АФП.
В коментар за списание Der Spiegel Писториус каза, че европейските членове на НАТО се нуждаят от „непробиваеми“ гаранции, че всички американски системи за противовъздушна отбрана „Пейтриът“, изпратени в Украйна, ще бъдат заменени в рамките на около 6 до 8 месеца.
Миналата седмица президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви сделка с генералния секретар на НАТО Марк Рюте за закупуване от европейските членове на алианса на американско въоръжение – по-специално системи „Пейтриът“ – за Киев, за да му помогнат във войната срещу Русия.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Този ход бележи завой в позицията на Тръмп, тъй като търпението му към руския президент Владимир Путин се изчерпа заради осуетяването на усилията за прекратяване на войната в Украйна.
Германия предложи да финансира две от системите „Пейтриът“, а няколко други съюзници от НАТО изразиха готовност да платят за още три.
Но загрижеността нараства, тъй като Вашингтон иска европейските съюзници първо да изпратят системи „Пейтриът“ от собствените си запаси в Украйна, а след това да изчакат замяна от САЩ.
Писториус заяви пред Der Spiegel, че е важно „страните, които прехвърлят системите, да могат да продължат да изпълняват изискванията на НАТО и да не възникват пропуски в сигурността на НАТО“.
Държави като Норвегия, Швеция и Нидерландия са заявили готовност да финансират системи „Пейтриът“, но Писториус посочи, че „не е взето решение коя държава може да достави системи „Пейтриът“ на Украйна“.
По-късно на пресконференция в Берлин той каза, че се водят разговори по въпроса „кои страни в Европа и извън нея разполагат със системи „Пейтриът“ и в какви количества са готови да ги предадат?“
„Има пари за тези системи „Пейтриът“. Сега ни трябват само самите системи“, добави министърът.
Преди това Германия разполагаше с 12 системи „Пейтриът“, но изпрати три на Украйна и две на Полша. Друга батарея „Пейтриът“ е предназначена за обучение, което оставя Германия с шест активни единици.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK