Геолози откриха в пясъците на остров Мавриций следи от древни вулканични скали, които са се формирали преди около 1,9 милиарда години. Всъщност те са представлявали неголям, отдавна изчезнал континент на мястото на съвременния Индийски океан, се посочва в статия, публикувана в списание „Нейчър Геосайънс”.
Остров Мавриций е разположен в югозападната част на Индийския океан, на 2000 километра източно от Африка. Този остров е сравнително млад, възникнал е преди около осем милиона години в резултат на вулканична активност. В този регион и досега съществуват източници на тектонична нестабилност.
Групата геолози под ръководството на Тронд Торсвик от университета в Осло, след като изучили изотопния състав на гранулите от минерала Циркон в пясъците на острова, открили на Мавриций следи не само от съвременни, но и от древни геоложки процеси.
Изследователите отбелязват, че кристалите от циркон се образуват само във вътрешността на магмените планински почви, които са основата на земната кора на континентите. Оказало се, че откритите парчета циркон са изключително древни – възрастта им достига до 1,9 милиарда години.
По всяка вероятност в западната част на съвременния Индийски океан някога е съществувал неголям континент. Учените предполагат, че този микроконтинент се е разрушил преди 83 милиона години.