„Започнахме офанзивата си срещу ивицата Газа по въздух, скоро ще започнем и по земя. Газа вече няма да бъде същата“. Това каза израелският министър на отбраната Йоав Галант в обръщение към войници в близост до ивицата.
Следете конфликта в Близкия изток на живо в нашия онлайн репортаж:
Израел изтегля войниците си от Газа през 2005 г. след 38 години окупация. От тогава мястото е под обсада, особено след като „Хамас“ поема контрола през 2007 г. Забранено е внасянето дори на хуманитарна помощ.
Но как би изглеждала наземната офанзива на Израел?
От предишни конфликти между армията и „Хамас“ знаем, че те следват общо взето подобна структура – първо обстрел по ключови места, където Израел смята да проникне, след което едновременно преминаване на ивицата Газа.
През последните години Израел използва още повече ракетен обстрел, като цели са военната инфраструктура на „Хамас“, включително държавни сгради, полицейски участъци и домове на висши военни.
Макар Израел да има значително предимство когато говорим за размера на армията, през последните години „Хамас“ успява значително да напредне в развитието си, използвайки гъсто населената среда на Газа като прикритие.
Теренът
В миналото Израел използва общо взето едни и същи пътища, по които прекосява границата. Близо до чекпойнт Ерез има обработваема земя, през която армията многократно е минавала. На влизане в град Газа предградията са трудни за навигиране заради тесни улици и високи сгради. Този терен се използва от „Хамас“ максимално.
Групировката е наясно Израел кои пътища ще използва за навлизане в района и обикновено там е първата линия на защита.
Ще нахлуе ли Израел в големите градове?
Израелските сили многократно са срещали отпор когато са се опитвали да нахлуят в урбанизирани територии преди. „Хамас“ и други военни фракции имат противотанкови мини и ракети, които са се доказали като ефективен начин за спиране на израелската армия в градска среда.
Смята се, че „Хамас“ има богат запас от противотанкови ракети, което би затруднило навлизането на Израел в градовете.
Как ще отговори „Хамас“?
Продължителното време, в което „Хамас“ воюва с израелската армия я е направило изключително адаптивна в ефективната градска борба.
Центърът, който взима военните решения в групировката, е пълен с експерти, като много от тях говорят иврит и са разучавали тактиките на израелската армия в дълбочина. Големият проблем за Израел е предварителната подготовка на „Хамас“, която включва и подземни тунели, както и сложна мрежа за комуникация.
Макар през годините Израел да е имал значително преимущество в наблюдението над Газа, през последните години „Хамас“ се сдобива с евтини цивилни дронове и общо взето изравнява силите си с армията.
Може ли Израел отново да окупира Газа?
Цената за нова окупация е изключително висока. И от израелска страна, и от палестинска страна ще има изключително много цивилни жертви. Рискът за вече взетите заложници също е висок.
Ако Израел предприеме нова тактика за пълна инвазия, това означава пълно унищожение на „Хамас“.