Нивото на замърсяване на въздуха в Гърция се е увеличило над три пъти. Причината - използването на дърва за отопление след повишаването на цените на нафтата.

Според местни медии въздухът е станал невъзможен за дишане в основните гръцки градове заради използването на камини, които „седмици преди началото на зимата вече работеха с пълна мощност”.

Увеличаването на цената на нафтата за отопление - с 48% спрямо второто четиримесечие на 2011 г., стимулира използването на дърва за огрев и утрои нивото на атмосферното замърсяване. През последните три дни концентрацията на серен диоксид и въглероден оксид в Атина достигна 150 микрограма на кубически метър, особено в северната и източната част на столицата, показват данни на Министерството на околната среда. Максималното допустимо ниво е 50 микрограма на кубически метър.

Гърция преживява истинска енергийна криза тази зима, отбелязват вестниците в страната. През октомври данъкът върху нафтата за отопление се изравни с този върху дизеловото гориво за автомобилите в рамките на нова вълна мерки за икономии, което повиши цената й до 1,4-1,5 евро за литър.

Енергийната криза за забелязва особено ясно в обществените сгради. На север около 300 училища може да затворят врати през януари, ако не получат от правителството необходимите средства за отопление, отбелязва "Паис".

Изберете bTV Новините като ваш любим източник в Google