Гръцките власти не са извършвали пълна регистрация на мигрантите поради "бъг в софтуера". Това стана ясно в официален документ на Европейската комисия от 4 март, предаде БГНЕС.

"Гърция има проблем с бъг в софтуера и поради тази причина не може да взима пръстови отпечатъци от бежанците и да извършва пълната им регистрация", пише в документа.

На практика това означава, че в базата данни на ЕС липсва основна информация за мигрантите и бежанците, които са влезли през южната ни съседка в последните месеци.

В документа се подчертава, че граничната служба на ЕС Фронтекс трябва да посочи от какво се нуждае, за да изпълни мандата си в Гърция до 15 март.

Снимка: Reuters

Експерти припомнят, че от само от началото на тази година през Гърция в Република Македония са влезли близо 90 000 души. Властите в Атина организирано транспортират с автобуси и влакове всички мигранти до македонския граничен град Гевгелия.

Докато лидерите търсят решение на кризата, расте напрежението по гръцко-македонската граница. Там от дни наред са блокирани хиляди бежанци, с надеждата да продължат към Германия или Швеция.

В неделя, 6 март, македонските власти наложиха нов филтър за пропускане- в страната вече се допускат само хора от градове, в които се водят военни действия.

Снимка: Добромир Иванов

Междувременно лондонското издание "Файненшъл таймс" съобщава в днешното си издание, че на предстоящата среща в Брюксел Еврокомисията ще обсъди дали разглеждането на исканията за получаване на убежище в страните от ЕС да не се централизира. Мярката ще е част от радикално преразглеждане на политиката на ЕС спрямо бежанците и мигрантите.

По данни на вестника подобна идея може да разпали още повече евроскептичните настроения във Великобритания преди референдума за нейното членство през юни, защото критиците ще видят в нея ламтеж за още повече власт от Брюксел.

Снимка: Reuters

Фактът обаче, че ЕК е решила да представи предложението си още преди предстоящата среща на върха на евролидерите, показва, че тревогата от опасния развой на миграционната криза в ЕС надделява над притесненията от евентуален Брекзит, отбелязва изданието.

След краха на Дъблинското споразумение, което регулираше начина за предоставяне на убежище в страните от ЕС досега, Брюксел щял да предложи създаването на централно европейско бюро, което да поеме отговорността за решаването на въпросите за предоставяне на убежище.

Вестникът е успял да се запознае с плана на Еврокомисията, според който бюрото щяло не само да предлага съвети на националните правителства, но и да се превърне във федерална агенция, която ще обработва всички искания за убежище.

Снимка: Добромир Иванов

Комисията щяла да предложи два варианта. Първият предвиждал цялостна промяна на досегашната система в рамките на ЕС, при която всички кандидати за убежище ще бъдат разпределяни между страните членки на квотен принцип, независимо от това в коя страна първо са пристигнали.

Вторият предполагал запазване на сегашното положение, но с уговорка, че към квотно преразпределяне на молбите за убежище ще се прибягва в случай на внезапен наплив от кандидати на убежище в отделна страна.