Гърция ще каже на своите кредитори, че не може да изпълни реформите на трудовия пазар, поставяни от Международния валутен фонд като условие, за да подкрепи третото спасително споразумение на страната. Това съобщи министърът на труда на Гърция в интервю за Ройтерс.
Лявото правителство на страната разглежда искането на МВФ като отнемане на правото на работниците да преговарят колективно за заплатите и условията на труд. Евентуален неуспех на Гърция да се договори с МВФ по въпроса би могъл да застраши финансирането на страната в рамките на кредитното споразумение на стойност 86 млрд. евро и да подкопае доверието в сделката като цяло.
Министърът на труда Георгиос Катрунгалос заяви, че Атина ще се бори за запазването на колективните трудови договори и определи МВФ като „екстремен играч”.
„Искаме да възстановим колективното договаряне, защото то е в основата на европейския социален модел”, каза Катрунгалос.
При предишни кредитни споразумения колективното преговаряне на работниците беше отслабено. Според източници, близки до кредиторите, МВФ е твърдо против всеки опит на Атина да възстанови старата система.
Сред другите въпроси, поставени на масата от кредиторите, са облекчаване на законите за масови съкращения и откриване на възможност пред работодателите да затварят предприятия и да отстраняват служители в случай на протестни действия.
„Това са мерки, които вече бяха отхвърлени от работодателите в Гърция”, каза министърът.
„Достигнахме до етап, при който вече не можем да толерираме влошаването на положението на гръцките работници”, добави той.