Министрите на финансите и централните банкери на най-големите икономики в света смятат, че световната икономика укрепва, но растежът остава неустойчив и незащитен от рискове, каквито крие едно ново геополитическо противопоставяне като в Украйна, предаде Асошиейтед прес.
Богатите страни дадоха допълнителен тласък на възстановяването, начело със Съединените щати и Великобритания, а еврозоната и Япония се справят по-добре. Въпреки това се наблюдава забавяне в нововъзникващите големи пазари като Китай.
Много страни все още изпитват болезнено високи нива на безработица, се казва в заключителното комюнике на експертната група, определяща политиките на Международния валутен фонд (МВФ).
Днес приключиха срещите на управителните съвети на МВФ и Световната банка, които започнаха преди три дни със среща на финансовите министри на Г-20 - сборна група от традиционни икономически сили като САЩ, Япония, Германия и бързо развиващи се икономики като Бразилия, Индия и Китай.
"Създаването на по-динамична, устойчива и богата на работни места световна икономика остава наша върховна съвместна цел", се казва в комюникето. Управляващият директор на МВФ Кристин Лагард изрази надежда, че светът е навлязъл в нова фаза с по-устойчив растеж, който ще започне да се справя с безработицата.
По украинския въпрос финансовите министри одобриха пакет от 14 до 18 милиарда долара заеми от МВФ, които да помогнат на Украйна да избегне финансов колапс. Френският и други европейски финансови министри призоваха да не се прибързва с налагането на допълнителни икономически санкции срещу Русия.