Три години след аварията в АЕЦ „Фукушима-1”, радиоактивното замърсяване продължава. Радиация има в почвата около централата, горите и водите.

Три години по-късно японците са все така усмихнати и любезни, но Фукушима е причинила травма на всеки един от тях, разказва ни Акефуми от Токио.

„Много обичам да си похапвам ориз и гъби, но след аварията във Фукушима и гъбите, и оризът вече не стават за ядене. В Япония сме притеснени за храната, която консумираме”, допълва той.

Аварията стана след като цунами, предизвикано от земетресение, заля реакторите на централата и те се взривиха, изхвърляйки тонове радиоактивни частици във въздуха, почвата и водите. Разследване на японския парламент показа, че цунамито не е единствената причина за катастрофата.

„Оснавната причина за аварията всъщност се състои в това, че между политиците, ядрения бизнес и ядрения регулатор е възникнало едно затворено общество”, обяснява ядреният експерт д-р Георги Касчиев. Според него именно това затворено общество, а не гражданите са взимали решенията за нови ядрени централи.

„В Япония предстоят избори и това, което се промени в резултат на аварията във Фукушима, е че хората ще гласуват за този политик или тези политици, които имат ясна позиция по въпроса за ядрената енергетика”, категоричен е Акефуми.

Япония има 54 ядрени реактора. След Фукушима започва постепенното им спиране и в момента в страната няма нито един работещ енергоблок.

Годишнината от трагедията стана повод за протести срещу "мирния атом" по цял свят, включително и в България.