Сделката, която в пълнота за първи път е била обсъждана в понеделник, изисква от Киев а се откаже от влизането в НАТО и да не приема на своя територия военни бази на САЩ, Великобритания или Турция. Според изданието това е една от тежките точки в преговорите.

Освен това Русия настоява за признаване на анексирането на Крим и на независимостта на народните републики в Донецк и Луганск. Двама от участниците в преговорите заявяват пред FT, че предполагаемото споразумение включва и разпоредби за гарантиране на правата на руския език в Украйна, където той е широко разпространен, въпреки че украинският е единственият официален език.

В замяна на това Москва трябва да изтегли войските си извън териториите, завзети след 24 февруари – регионите покрай Азовско и Черно море, както и територията на изток и на север от Киев. „Ние предлагаме "украински модел на гаранции за сигурност", който предполага незабавното и юридически потвърдено участие на редица държави-гаранти в конфликта на страната на Украйна, ако някой отново посегне на нейната териториална цялост“, коментира пред изданието президентският съветник Михайло Подоляк.

През последните дни Володимир Зеленски в своите речи даде да се разбере, че вече няма такъв ентусиазъм за влизане в НАТО, а съветникът му отбелязва, че „когато започна сериозна война в Европа, Алиансът отстъпи“.

Пред журналисти днес говорителят на Кремъл Дмитрий Песков коментира, че неутралитет на Украйна по модела на Швеция и Австрия е възможен вариант. Външният министър Сергей Лавров отбеляза, че „абсолютно конкретни формулировки“ са „близо до консенсус“ в хода на преговорите.

Въпреки всичко това в Киев остават скептични по въпроса дали руският президент Владимир Путин наистина иска мир или просто печели време за подготовка на нова офанзива след провалите на военните му на терен.