Американското правителство е следило личните комуникационни мрежи на френското външно министерство, на международната банкова система "Суифт", на компаниите "Гугъл" и "Майкрософт", както и на бразилската петролна компания "Петробраз". Това разкри бразилската телевизия "Глобу", цитирана от Франс прес.

Новата серия документи на американската Агенция за национална сигурност (АНС) са предоставени на живеещия в Рио де Жанейро американски журналист Глен Грийнуолд от бившия сътрудник на ЦРУ Едуард Сноудън. Те представляват презентация с дата от май 2012 г., предназначена за обучение на нови агенти в следене на комуникациите на частни предприятия, правителства и финансови институции.

В презентацията се обръща внимание, че "множество цели използват лични мрежи", но не става ясно какви са били конкретните теми на предполагаемия шпионаж. Имената на други следени компании, споменати в презентацията, са били нарочно скрити от бразилската телевизия, за да не се препятства разследването за тероризъм, което е в ход.

В отговор на разкритията директорът на американското разузнаване Джеймс Клапър заяви, че САЩ събират информация от чужбина, както и всички други правителства, за да повишат сигурността на своите граждани и да защитават интересите на своите съюзници по света. "Това, което не правим и го заявяваме постоянно е, че не използваме нашия разузнавателен капацитет, за да крадем търговски тайни на чуждестранни компании", се казва в изявлението на Клапър.

Шпионирането на "Петробраз" "противоречи на твърдението, че АНС не извършва търговски шпионаж", подчерта телевизия "Глобу". Преди седмица телевизията разкри въз основа на документи на Сноудън от юни 2012 г., че САЩ са следили и комуникациите на бразилския президент Дилма Русеф. През юли всекидневникът "Глобу" оповести на базата на същите документи, че Бразилия е част от мрежа от 16 шпионски бази на САЩ.