Решаващи избори се провеждат в три европейски държави.

Франция

Французите гласуват на балотаж за президент като вотът им се разделя между социалистическия кандидат-президент Франсоа Оланд, който взе на първия тур 28,6% от вота, и настоящия държавен глава Никола Саркози, подкрепен от 26,2 %.

Според швейцарски медии  Оланд има преднина в гласовете. По социологически данни на изданието “Трибюн дьо Жьонев” той получава между 52,5 и 53% от бюлетините, а опонентът му Никола Саркози – между 47 и 47,5%.

Френското вътрешно министерство, съобщи, че избирателната активност е била по-голяма от тази на първия тур, проведен на 22 април.

Гърция

В разкъсваната от финансови трудности южна съседка изборният ден приключи без сериозни нарушения.

Според данните от екзит пол допитванията "Нова демокрация събира между 17 и 20% от гласовете, социалистите от ПАСОК между 14 и 17%, а радикалната левица, която е голямата изненада на изборите, получава между 15 и 17 на сто от доверието на гърците.

Така, вече се знае, че страната ще бъде управлявана от коалиционно правителство. Все още е рано да се каже обаче коя партия ще получи мандат да сформира такъв кабинет. Очаква се да има натиск от страна на ЕС, така че най-бързо Гърция да има ново правителство.

Сърбия

Гласоподавателите в Сърбия правят три избора - за президент, парламент и местно управление. До ранния следобед избирателната активност в страната е по-висока  спрямо изборите през 2008 година – около 32%.

Според анализатори опозиционният кандидат Томислав Николич и сегашният президент Борис Тадич ще бъдат основните фаворити за държавен глава. И двамата се стремят към членство на Сърбия в ЕС.

Изборите се оспорват основно между две партии - Сръбската прогресивна партия на Николич и Демократическата партия на Тадич.