Френският президент Франсоа Оланд обвини Москва, че използва „всички средства за влияние върху общественото мнение на Запад (...) понякога със същите методи“ като бившия Съветски съюз, предаде Франс прес.
Оланд даде интервю за шест европейски вестника – „Монд“, „Зюддойче цайтунг“, „Стампа“, „Вангуардия“, „Гардиън“ и „Газета виборча“, което излиза преди насрочената за днес във Версай европейска минисреща на върха с участието на лидерите на Франция, Германия, Испания и Италия.
В него той заявява, че Русия прилага „стратегия за влияние, включваща мрежи и постановки, твърде консервативни в морално отношение“, но „и с претенцията, че брани християнството от исляма“.
„Да не преувеличаваме нещата, но да бъдем бдителни“, приканва той.
„Какво се стреми да постигне Русия?“, пита френският ръководител и отговаря: Влияние в пространствата, които са били нейни владения в бившия Съветски съюз, например в Украйна. Тя се стреми да участва в решаването на конфликти в света в своя полза, по-специално в Сирия, утвърждава се като сила и сондира нашата съпротива.
Френският лидер призовава също да бъдат „демаскирани“ идеологическите операции, за да „се каже много ясно кой с кого е, кой кого финансира“ и „защо крайнодесните движения са повече или по-малко свързани с Русия“.
Париж никога не е спирал диалога с Москва независимо от разногласията. Да разговаряш обаче, не означава да се съгласяваш, когато те поставят пред свършен факт, отбелязва държавният глава на Франция.
Обвиняван, че е съдействал за избирането на Доналд Тръмп в САЩ чрез хакерски атаки срещу Демократическата партия, Кремъл е подозиран от редица френски експерти в стремеж да повлияе на президентските избори във Франция чрез кибернападения и дезинформационни кампании. Упорито опровергавани от Москва, френските подозрения се споделят обаче в Европа, където предстоят и други важни избори – например в Холандия през март и в Германия през септември, коментира АФП.
Оланд определя като свой последен дълг, преди да напусне през май Елисейския дворец, „да направи всичко“, за да не бъде френският президентски вот спечелен от лидера на крайнодесния Национален фронт Марин льо Пен. Защото в такъв случай, „тя веднага ще започне процедура за излизане (на Франция) от еврозоната и дори от ЕС“ – такава е целта на всички популисти, от която и да било страна, казва Оланд.