Информацията, че Северна Корея е извършила успешен опит с водородна бомба обиколи света и разбуни духовете. Френската информационна агенция Франс прес публикува анализ на темата дали подобен опит означава, че изолираната авторитарна страна е ядрена сила.
Според агенцията опитът не дава причини на КНДР да се "окичи" с подобна титла. Поне доколкото не е доказала, че е способна да постави ядрен заряд на балистична ракета. Въпреки това тя напредва в технологичен план. КНДР вече извърши три ядрени опита - през 2006 г., 2009 г. и 2013 г., твърде вероятно с плутониеви бомби с ниска ефективност при първите два и с уранова при третия.
Този път тя твърди, че става въпрос за термоядрена водородна бомба. Експертите обаче изразяват съмнения: "сеизмичните данни сочат, че експлозията, предизвикана от експлозията, е много по-слаба от взрива, който би предизвикал взривът на водородна бомба.
Какъв е балистичният капацитет на Пхенян?
Ракетата, изстреляна през декември 2012 г., и извеждането на сателит на орбита (въпреки че той не оцеля) белязаха повратен момент в разработването на междуконтинентална балистична ракета, въпреки че остават технически препятствия.
Експертите подчертават, че макар ракетата да е достигнала космоса, тя не се е върнала в атмосферата. Следователно Северна Корея е доказала, че може да изпрати устройство в космоса, но не и да го върне на Земята.
Всъщност специалистите смятат, че на КНДР ще ѝ е необходимо още много време преди да успее да постави ядрена бойна глава на междуконтинентална балистична ракета.
Къде беше извършен опитът?
Както и предишните севернокорейски ядрени тестове, той беше проведен на полигона Тончхан-ри, в изолиран планински район в североизточната част на страната, на около 100 километра от границата с Китай и на 200 километра от тази с Русия.
Южнокорейските експерти смятат, че строителството на обекта е започнало преди повече от 20 години.
За какво служи този четвърти ядрен опит и защо точно сега?
"Целта е преди всичко да бъде показано на света, че Северна Корея се е сдобила с нова технология в рамките на своята програма за ядрени оръжия, като една водородна бомба е много по-мощна от атомните, тъй като е на принципа на термоядрения синтез, докато те са били на принципа на ядреното делене", обяснява пред АФП Тошимицу Шигемура, професор от Университета Уаседа и експерт по Северна Корея.
Той уточнява, че "този тест беше извършен в подготовка за конгрес на (управляващата в КНДР Корейска трудова - б.ред.) партията през май. Досега Ким Чен-ун нямаше големи достижения, които да демонстрира, но сега вече може да се хвали с успех, какъвто не успяха да постигнат неговият дядо и баща - Ким Ир-сен и Ким Чен-ир."
Несъмнено Ким Чен-ун е решил, че сега е точният момент, тъй като Съединените щати са заети на други места по света - Сирия, Ирак, Саудитска Арабия/Иран - а китайският президент Си Цзинпин е изправен пред икономически трудности, подчертава Шигемура.
Какви ще са международните последици?
Този опит ще бъде анализиран в чужбина, особено в САЩ, Южна Корея, Япония), но е възможно за него да се разкрие много малко информация, освен онази, предоставена от севернокорейския режим.
Китай, главният партньор на Северна Корея, "ще бъде подложен на натиск, едновременно на вътрешно и международно равнище, да накаже и обуздае Ким Чен-ун и да го накара да се откаже от ядрените оръжия", смята Се Янмей, анализатор от Международната кризисна група в Северна Азия, който е базиран в Пекин.
Отношенията с Южна Корея също може да пострадат и е възможно Сеул, подобно на Япония, да бъде изкушен да засили своя законов и военен арсенал срещу заплахата, идваща от комунистическия режим в КНДР.
Предишните севернокорейски ядрени и ракетни опити бяха системно осъдени и санкционирани с резолюции на Съвета за сигурност на ООН.
Последният вече бе свикан на извънредно заседание още днес.