За осми път от януари насам противниците на крайно непопулярната пенсионна реформа, предложена от президента Еманюел Макрон, се мобилизират във Франция, за да продължат да оказват натиск върху парламента.
Френските депутати се опитват да намерят компромис по този въпрос. „Казвам на парламентаристите: не гласувайте за този закон, той е откъснат от конкретната работна реалност“, заяви Лоран Берже, генерален секретар на реформисткия профсъюз CFDT, цитиран от АФП.
От 19 януари насам милиони французи вече седем пъти демонстрираха несъгласието си с тази реформа, която повишава възрастта за пенсиониране от 62 на 64 години. Реформата предизвика гнева на всички французи – те я смятат за несправедлива, особено по отношение на жените и служителите с тежки професии.
Френското правителство реши да повиши законоустановената възраст за пенсиониране в отговор на финансовото влошаване на пенсионните фондове и застаряването на населението. Франция е една от европейските страни с най-ниска законово установена пенсионна възраст, въпреки че пенсионните системи не са напълно съпоставими.
На този фон и предвид влошените санитарни условия в Париж правителството възнамерява да принуди сметосъбирачите да се върнат на работа. Припомняме, че френската столица е зарината с тонове боклуци, защото служителите в чистотата отказват да възобновят работа си докато спорната реформа не бъде оттеглена.
Министърът на вътрешните работи Жералд Дарманин заяви във вторник вечерта, че ще сметосъбирачите, които стачкуват от 10 дни, трябва да се върнат на работа. Жералд Дарманин предупреди кмета на Париж Ан Идалго, че трябва да се вземат спешни мерки „предвид санитарните условия“. Ако кметът не предприеме действия, правителството „ще се намеси в следващите няколко часа“, каза още вътрешният министър.
Във вторник синдикатите на сметосъбирачите решиха да удължат стачката си поне до 20 март, но дотогава по улиците на Париж ще се натрупат над 7000 тона боклук.