Говорителят на френското правителство Бенжамен Гриво разкритикува днес италианския вицепремиер Луиджи ди Майо, че не е уведомил френските власти за намерението си да се срещне във Франция с представители на "жълтите жилетки", предадоха Франс прес и ТАСС.
"Когато министър отиде в друга страна, благоприличието и най-елементарната вежливост изискват да бъде уведомено правителството" на тази страна, каза Гриво в ефира на радио "Юроп 1".
"Отзовахме посланика си, за да проведем консултации. Това не е за постоянно, но е важно да подчертаем важността на този акт, тъй като Италия е исторически съюзник на Франция и е сред основателките на ЕС", обясни той.
"Ако искаме да се преборим с националистическата проказа, популизмите и опълчването срещу Европа, най-добрият начин е да се отнасяме добре с партньорите си и да продължим проекта (за високоскоростна железопътна линия) между Лион и Торино", каза Гриво.
Критики заради срещата на Ди Майо с протестното движение отправи и френската министърка по европейските въпроси Натали Лоазо.
"Член на чуждестранно правителство да дойде във Франция и да подкрепи не дори политически лидер, а някой, който призовава за гражданска война, за сваляне от власт на президента и за военно правителство, ето такова нещо никога не се е случвало", каза тя пред радио "Класик".
Oggi con @ale_dibattista abbiamo fatto un salto in Francia e abbiamo incontrato il leader dei gilet gialli Cristophe Chalençon e i candidati alle elezioni europee della lista RIC di Ingrid Levavasseur.
— Luigi Di Maio (@luigidimaio) 5 February 2019
Il vento del cambiamento ha valicato le Alpi. pic.twitter.com/G8E0ypLalX
След няколко месеца дрязги между Париж и Рим, Франция в крайна сметка отзова посланика си Кристиан Масе. Това не се е случвало от 1940 г., когато Италия обяви война на Франция.
Отзоваването на посланици е често използвана процедура от изпращащата държава, за да покаже на приемащата своето несъгласие с една или друга нейна политика, пише в. "Фигаро".
Откакто дойде на власт в Италия през пролетта на 2018 г. правителството на крайнодясната партия "Лига" и антисистемното Движение "Пет звезди", отношенията между Париж и Рим се влошиха значително. Макар охлаждането да се обяснява с натрупването от години на серия от недоразумения и озлобление, последните осем месеца бяха белязани от засилване на вербалните нападки между двете правителства, пише в. "Монд".
Въпреки че хрониката на неразбирателствата показваше ясно как отношенията се обтягат все повече и повече, по нищо не личеше, че предстои такъв рязък обрат.
Чашата преля на 5 февруари, когато вицепремиерът на Италия Луиджи ди Майо се срещна в Париж с представители на френското протестно движение на "жълтите жилетки", за да опита – напразно – да сключи съюз преди европейските избори.
"Вятърът на промяната премина оттатък Алпите", заяви след срещата Ди Майо, а коментарът му не бе приет никак добре от Париж.
Преди време италианският вицепремиер обвини Франция, че умишлено е накарала Африка да обеднее и че е отговорна за притока на мигранти, бягащи от немотията към Италия. Не бяха малко и критиките на Рим за френските инициативи в Либия.
Друга тема, която разделя от няколко месеца Париж и Рим, е бъдещето на проекта за високоскоростна железопътна линия Лион – Торино. Изразявайки желание да спре проекта, за да задоволи избирателите си, като изтъкна крайно несъответствие между разходите за този проект и очакваните ползи, Ди Майо вбеси Париж.
Според Франция италианското правителство взима за заложник важен за развитието на двете страни проект с единствената цел да увеличи електоралната си подкрепа, отбелязва "Монд".
Кризата между Рим и Париж, "най-тежката от обявяването на война през 1940 г.", е "безпрецедентна" в изминалия оттогава период, коментира днес италианската преса, ден след отзоваването на посланика на Франция в Рим, предаде Франс прес.
"От днес Алпите са по-високи. Отзоваването за консултации на посланика на Франция в Рим Кристиан Масе е знак за безпрецедентна криза в италианско-френските отношения", пише днес във всекидневника "Република" Лучио Карачоло, директор на списанието за геополитика "Лимес".
Срещата във вторник във Франция на италианския вицепремиер Луиджи ди Майо, ръководител на антисистемното Движение "Пет звезди", с "жълтите жилетки" преля чашата, защото беше възприета от Париж като "допълнителна и неприемлива провокация".
"Галското отмъщение, сервирано като ястие, което се консумира студено, не ни дава голяма възможност да се противопоставим, тъй като сме, между другото, по-изолирани от всякога в евроатлантическата зона", смята Карачоло.
"Може да се каже, че ескалацията, довела вчера до отзоваването на френския посланик в Рим Кристиан Масе, е началото на най-тежката дипломатическа криза между Франция и Италия от обявяването на война през 1940 г. насам, беше донякъде очаквана, като се има предвид настоятелният подход на Д5З към "жълтите жилетки"", пише в редакционната статия на всекидневника "Стампа".
"Само за една седмица започнахме дипломатическа криза с Франция и унищожихме атлантическата солидарност към Венецуела. Какво става? Накъде върви Италия? Истината е, че не знаем. Всичко се случва практически случайно, без да е възможно в ставащото да се види стратегия", посочва редакционната статия на "Кориере дела сера".
"Икономиката е зле, вече не се раждат деца, спорим със съседите, а политиката се носи по течението", продължава вестникът.
"Категорично вярно е, че Италия има много повече за губене в тази конфронтация, поставяйки се в положение на горделива изолация в момент, когато отношенията между Париж и Берлин стават все по-близки", добавя друг журналист на страниците на "Кориере дела сера".