Франция заяви, че на срещата си за Украйна този уикенд европейските лидери са поискали от Европейската комисия да наложи нови тежки санкции срещу руския петролен и финансов сектор, ако Москва не се съгласи на спиране на огъня, предаде Ройтерс.
ЕС вече работи по 17-тия си пакет санкции, който се очаква да бъде приет от външните министри на срещата им на 20 май. Докато разговаряше с журналисти в Нормандия обаче, френският външен министър Жан-Ноел Баро заяви, че е започнала работа и по по-тежки мерки от този пакет, пише БТА.
"Това, което подготвяме са допълнителни санкции, насочени срещу енергийния и финансовия сектор. Този уикенд поискахме от Европейската комисия да подготви нови, значителни санкции, за да принуди руския президент Владимир Путин да пристъпи към мирни преговори", каза Баро след телефонен разговор с колегите си и американския държавен секретар Марко Рубио.
Лидерите на Франция, Германия, Великобритания и Полша бяха в Украйна в събота и взеха участие във видеоконферентна връзка с други лидери, включително с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.
Американският президент Доналд Тръмп днес предложи да се включи в евентуалните руско-украински преговори в Турция в четвъртък. По-рано украинският президент Володимир Зеленски заяви, че ще пътува до Истанбул, където, по думите му, очаква да се срещне с руския си колега Владимир Путин.
Русия все още не е съобщила дали ще участва.
Европейските държави оказват натиск за прекратяване на огъня преди каквато и да била среща, като предупредиха за предстоящи координирани санкции от САЩ и Европа.
Сега налагането им зависи от това дали ще има преговори в четвъртък и какъв ще бъде изходът от тях, обясниха дипломати.
"Подкрепяме идеята за контакт между президента Зеленски и президента Путин. Путин предложи директен контакт със Зеленски и Зеленски прие, така че Путин трябва да спази своята част от сделката и да отиде в Истанбул в четвъртък", каза Баро.
Той добави, че за да има сериозни дискусии, е нужно прекратяване на огъня, тъй като не е възможно да се преговаря на фона на въздушни удари и атаки с дронове.
"Подготвяме се тежки и мащабни санкции, ако той не приеме спиране на огъня", заяви Баро.
Той каза, че потенциалните европейски санкции се координират със законопроект за санкции от страна на САЩ, изготвен от американски сенатори, съгласно който ще бъдат наложени мита от 500% на страните, които внасят руски петрол.
От своя страна, говорителката на руското Министерство на външните работи Мария Захарова заяви, че Западът настоява за 30-дневно примирие, за да даде на Киев възможност да възстанови военния си потенциал.
"Както стана ясно по-късно, в подготовката на тази война Берлин и Париж са помагали на Киев. През 2022 г. бившият канцлер на Германия Ангела Меркел и бившият президент на Франция Франсоа Оланд заявиха, че никой не е планирал да спазва Минските споразумения, а самите те са били необходими, за да спечелят време за подготовката на Украйна за решаване на "проблема с Донбас" по силов начин. Днес тези страни се стремят към 30-дневно примирие, за да дадат на Киев преднина за възстановяване на военния потенциал и за продължаване на противопоставянето с Русия", подчерта тя.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK