„Някои събития в историята хвърлят сянка, която се простира над поколения. Геноцидът в Сребреница е едно от тях. Той е сред най-мрачните страници в колективната памет на Европа“.
Това написа председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен относно 30-годишнината от геноцида в Сребреница, предаде БГНЕС.
„Изминаха 30 години от тези зверства. Днес искам да отдам почит на повече от 8300 бошняшки момчета и мъже, които бяха убити, и на онези, които все още са в неизвестност. Тъй като някои от последните жертви от Сребреница са погребани с достойнство, аз почитам и майките, съпругите и дъщерите, които продължават да скърбят, носейки тежестта на загубата в продължение на три десетилетия“, се казва в писмения коментар на фон дер Лайен.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Според нея „наш дълг е да помним и да съхраним истината, за да знаят бъдещите поколения какво точно се е случило“.
„Те трябва да знаят, че през лятото на 1995 г. жертвите бяха систематично екзекутирани и погребани в масови гробове в определената от ООН „безопасна зона“ в Сребреница. Град, в който те вярваха, че ще ги защити от жестоката война, която опустошаваше Босна и Херцеговина“, допълни тя.
Фон дер Лайен подчерта, че „Европейският съюз никога няма да забрави случилото се в този град“.
„Признаваме миналото си и поемаме отговорността си за това, че не успяхме да предотвратим и да спрем геноцида“, каза тя и добави:
„Никога няма да позволим историята да бъде пренаписана. Категорично отхвърляме и осъждаме всяко отричане, изопачаване или омаловажаване на геноцида в Сребреница, както и прославянето на военните престъпници“.
Председателят на ЕК посочи, че политическите лидери „носят голяма отговорност в това отношение, по-специално в Босна и Херцеговина и в целите Западни Балкани“.
„Те трябва да дават пример, като признават установените факти и почитат искрено жертвите. Те трябва да работят активно за помирение, като се изправят пред корените на омразата, довели до тези жестокости. Това е единственият път към по-светло и проспериращо бъдеще за следващото поколение“, заяви фон дер Лайен.
„Накрая искам да отправя послание към народа на Босна и Херцеговина: Европейският съюз е с вас. Ние оставаме напълно ангажирани да подкрепяме вашата страна по пътя ѝ към членство в ЕС. Вашите политически лидери трябва да направят своя принос, за да може вашата страна да намери мястото си в сърцето на нашия съюз, където ѝ е мястото“, заключи тя.
БГНЕС припомня, че в началото на 90-те години бившият югославски диктатор Слободан Милошевич, чийто министър на пропагандата беше Александър Вучич, започна опустошителни войни в Хърватия, Босна и Херцеговина и Косово. Стотици хиляди бяха прогонени от родните си домове.
През юли 1995 г., в рамките на няколко дни, над 8000 мюсюлмански мъже и момчета бяха изклани или разстреляни от сръбските сили, превзели Сребреница, която трябваше да бъде „защитена зона“ на ООН, охранявана от холандски миротворци.
На 23 май 2024 г. Общото събрание на ООН прие резолюция, с която утвърждава 11 юли като международен ден за отдаване на почит на жертвите на геноцида. Вносители бяха Германия и Руанда. България беше съавтор на резолюцията.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK