Финансовите министри на страните от Г-7 постигнаха историческо споразумение да реформират световната данъчна система. Това ще стане чрез въвеждане на минимален корпоративен данък от 15%.  

Споразумението предвижда два основни компонента - въвеждане на световна минимална ставка за мултинационалните концерни и създаване на модел за данъчно облагане, при който компаниите ще плащат данъци в страната, където реализират продажбите си. Досега данъците се определяха според мястото на регистрация на фирмите.

Според британския финансов министър Риши Сунак, който председателства срещата на Г-7, това ще доведе до прекратяване на практиката за заобикаляне на данъчните закони.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Германският му колега Олаф Шолц определи като историческо постигнатото споразумение. "Решението на Г-7 за международна данъчна справедливост е историческо. Това е много добра новина за данъчната справедливост и солидарността и лоша новина за данъчните убежища по света", посочи той в изявление. 

Споразумението бе приветствано и от финансовия министър на САЩ Джанет Йелън. "Световният минимален данък освен това ще допринесе за успешното развитие на световната икономика, като осигури равнопоставени условия за бизнесите и насърчи страните да се конкурират на положителна основа, например чрез обучение и квалификация на работната сила, както и чрез инвестиции в изследователска и развойна дейност и инфраструктура, отбеляза Йелън.

Срещата на Г-20 във Венеция през юли ще покаже дали споразумението на Г-7 има по-широка подкрепа сред най-големите развити и развиващи се страни в света. Много неща все още трябва да бъдат уточнени, включително критериите, според които ще се определя как и за кои мултинационални компании ще се прилага ставката.

Всяко окончателно споразумение ще има големи последици за страните с ниски данъци и данъчните убежища, отбелязва Ройтерс.

Комюникето на Г-7 не дава отговор на въпроса какво ще се случи междувременно с данъците за дигиталните услуги на големите технологични компании в различни юрисдикции, които САЩ искат да бъдат отменени, веднага щом сделката бъде постигната.

От социалната мрежа Фейсбук (Facebook) и технологичния гигант Гугъл (Google) подкрепиха модернизирането на международните данъчни правила.