Кой е свалил самолета - Киев и Москва взаимно си прехвърлят обвинения, а няколко западни държави открито обвиниха Русия и сепаратистите. Неяснотата обаче остава вече трети ден.
В този век на глобално следене не е възможно някой от стотиците разузнавателни сателити да не е засякъл пуска на ракетата. Освен това разследващите със сигурност ще открият останки от тази ракета и тогава няма да е никакъв проблем да бъде установено от какъв зенитен комплекс е изстреляна и в чий ръце е този било това оръжие.
Ако се следва логиката, не би трябвало украинската ПВО да стреля по самолет, който захожда от запад, тя очаква неприятелски самолети откъм границата с Русия. По-вероятно е сепаратистите да са прихванали самолета, смятайки го за военен.
Нелогично е обаче някой - който е да е той, да е стрелял нарочно по пътнически самолет. Така че вече над три денонощия неизвестните остават. Медийното пространство обаче изобилства от реакции и коментари. Русия и Украйна не спират да си отправят взаимни обвинения, а световната общност настоява за бързо и обективно разследване.
Нова версия за ракетната установка
Украинските власти изненадващо лансираха нова версия с какво е бил свален самолетът. Според разузнаването, това не е станало със зенитен ракетен комплекс „Бук”, както беше съобщено още първия ден, а със система, с каквато украинската армия не разполага. Така Киев косвено хвърли вината върху Москва.
Украйна разполага с необорими доказателства, че екипът, оперирал с ракетната система, с която според Киев е свален малайзийския самолет, е от руски граждани и те трябва да бъдат разпитани, заяви шефът на украинското контраразузнаване, цитиран от „Ройтерс”.
„Имаме необорими доказателства, че този терористичен акт е извършен с помощна на Руската федерация. Знаем категорично, че екипът на тази система е бил от руски граждани", каза на пресконференция Виталий Найда. Той настоя Русия да предаде на Украйна имената на хората от екипа, за да може Киев да ги разпита.
Политически реакции
Германски политик призова за разполагането на сини каски на ООН в района, за да се сложи край на враждите, а крайноконсервативният американски сенатор Джон Маккейн призова за твърда и безкомпромисна политика спрямо Москва. „Първо - осъждам Владимир Путин, който е отговорен за този чудовищен акт. Второ - сепаратистите, които поучават оръжие от Русия и от Путин, са подложени на тежки санкции и призовавам и Европа да направи същото. Трето - НАТО да разположи още части в Прибалтика и в други страни в отговор на руската заплаха. И да променим изцяло нашето отношение към Владимир Путин”, заяви републиканецът.
Трагичният инцидент стана повод за спешна телефонна дипломация между Барак Обама, Ангела Меркел, Дейвид Камерън и Владимир Путин. Всички страни са на мнение, че трябва да се проведе международно разследване. Сепаратистите обещаха 20-километров коридор за експертите, които започнаха да пристигат в Украйна.
Сред тях има повече от 60 души от Малайзия. „Очевидно е, че основният приоритет е да бъде осигурен достъп до мястото на катастрофата, за да дадат гаранции за обективно разследване, да бъде гарантирана сигурността на разследващите и да не бъде преместено нито едно парче”, подчерта министърът на отбраната на Малайзия Хишамудин Хюсейн.
Украинските власти обвиниха сепаратистите в унищожаване на доказателства, след като бойци на опълчението извозиха телата на близо 40 души в моргата на град Донецк.
Въпреки че заключенията за нова Студена война са пресилени на този етап, ако действително се окаже, че вината е на сепаратистите, това ще бъде тежък удар за Москва. Най-малкото ще бъдат ожесточени наложените досега санкции, а отношенията със Запада силно ще охладнеят.
До замразяване обаче едва ли ще се стигне - пример е финализирането на сделката за продажбата на два модерни бойни кораба от Франция за Русия. Въпреки че е под натиск, Париж няма ще се откаже от тлъстия контракт за 1,37 млрд. евро.
Вината е някъде там
Бунтовниците и международните наблюдатели все още не са се споразумели за зона за сигурност на мястото на катастрофата. Осигуряването на мястото е ключово за запазване на веществените доказателства, които трябва да се съберат, за да се установи какво и кой е причинил падането на самолета.
По-рано ръководителят на Службата за сигурност на Украйна (СБУ) Валентин Наливайченко каза, че представители на Русия, Украйна и ОССЕ преговарят за установяване на зона за сигурност с площ 20 кв. км, за да бъде възможно преместване на телата.
„Договорихме се за зона 20 кв. км и се надяваме, че терористите ще и дадат възможност за работим", каза Наливайченко, цитиран от украинската информационна агенция УНИАН.
Сергей Кавтарадзе, висш представител на самопровъзгласилата се Донецка народна република, каза, че въпреки дискусиите споразумение не е постигнато. „Няма зона за сигурност. Това е район близо до фронта. Там се водят бойни действия", заяви за
„Ройтерс” Кавтарадзе.
Говорителят на наблюдателската мисията на ОССЕ в Украйна Майкъл Бочуркив каза, че не знае да е постигнато споразумение за зона за сигурност, но отбеляза, че това е един от най-важните въпроси.
„Няма и яснота с „мирната зона", към мен никой не сее обръщал, всичко виси във въздуха", обобщи вицепремиерът на самопровъзгласената Донецка народна република Андрей Пургин.
Вицепремиерът на Русия Дмитрий Рогозин упрекна САЩ, че още преди началото на разследването са установили точно кой е виновен, предаде ИТАР-ТАСС.
„Белия дом още преди разследването на катастрофата на Боинга точно установи, кой е виновен. Навремето Белия дом пак по същия начин установи, че Саддам притежава оръжие за масово унищожение”, написа той в Туитър.
По-рано в събота зам.-министърът на отбраната на Русия Анатолий Антонов отправи 10 въпроса към ръководството на въоръжените сили на Украйна, като предложи Киев да предостави на международната общност отчет за намиращите се на въоръжение в Украйна авиационни ракети и ракетни за комплекси за ПВО, за да могат експертите да определят с каква система е бил свален Боинг 777 на 17 юли.
Антонов също така отбеляза, че някои изявления на западни политици за катастрофата са „продължение на информационната война, която от месеци се води срещу Русия", и изрази „удивление и съжаление, че някои в чужбина се опитват да се възползват от ситуацията".