Терористичният акт в Манчестър стана поредното голямо световно събитие, „яхнато” от жадни за внимание жълти медии и хора с лошо чувство за хумор. Още в първите часове след самоубийственото нападение, отнело над 20 човешки живота, търсещите повече информация потребители бяха бомбардирани с всевъзможни фалшиви новини.

Една от най-масово тиражираните снимки в социалните мрежи след взрива е с изпълнителката Ариана Гранде, като на кадъра се вижда кръв по лицето й. Изображението е използвано от клюкарски сайтове в съчетание с невярната информация, че тя също е пострадала.

Всъщност снимката е стара, от юни 2015 г., и показва певицата с грим на снимачната площадка, пише „Хъфингтън Пост” в свой материал.

Пак по отношение на Гранде се появи и друг слух – че след терористичния акт прекратява кариерата си. Изпълнителката наистина спря турнето си, но на този етап не е коментирала нищо по отношение на по-нататъшните си творчески планове.

Отново старо изображение е използвано от потребител в социалните мрежи, като, по думите му, на снимката е брат му, който бил в неизвестност след атентата. Всъщност става дума за момче със Синдрома на Даун, което е снимано за реклама на дрехи преди 3 години.

Фалшивите новини са евтин начин за привличане на внимание, но в някои случаи те може да засилят паниката след тежък инцидент. Именно това направиха потребители в социалните мрежи и два британски таблоида, след като разпространиха информацията, че след атаката въоръжен мъж е бил забелязан в района на болница.

Атентатът в Манчестър е поредно доказателство за необходимостта както от по-добри филтри в социалните мрежи, така и от образоването на потребителите, които не бива да вярват на всичката информация, която ги залива.