Германският канцлер Ангела Меркел използва сериозен аргумент, за да защити политиката си за бежанската криза – тя каза, че може да се стигне до военни сблъсъци на Балканите. Но и нейният многостепенен план също буди безпокойство, пише "Франкфуртер алгемайне цайтунг" (ФАЦ).

Много от европейските правителства вече са проиграли сценария какво би се случило, ако Германия затвори границите си за бежанците. Последиците ще са струпване на хора пред границите на Бавария и верижна реакция – транзитните страни по балканския маршрут например биха последвали примера на Берлин и също биха затворили границите, отбелязва вестникът.

Преди да се стигне до издигане на огради, поне за известно време възникваха условия, които бяха оценявани от повечето европейски политици като "нетърпими".

Меркел сега посочи още една причина защо не може да става и дума да такива мерки - тя се опасява, че внезапно спиране на потока би могло да доведе до военни сблъсъци на Западните Балкани, отбелязва "Франкфуртер алгемайне цайтунг".

Може ли евентуален отказ от политиката на отворени врати да се окаже възможна причина за война? Това е най-сериозният аргумент досега, който Меркел е използвала, за да защити линията си.

Може ли Европа да бъде отново поставена пред въпроса война или мир, при положение че Меркел е последователка на бившия канцлер Хелмут Кол?

На извънредната среща с балканските държави тя отправи критики, че европейците отново се държат като сомнанбули. Възможно ли е да са си взели никакви поуки от историята, при положение че миналия век Първата световна война започна именно на Балканите?

Канцлерът използва сериозна защита. Страхът от война, поне в Германия, е по-голям от всеки друг страх, дори и от страховете, че тя е на предела на възможностите си и че чужденците стават прекалено много.

"Отечество, бъди спокойно, канцлерът няма да допусне да се стигне до най-лошото", пише авторът на коментара и изтъква, че Меркел разчита на многостепенния си план за управление, разпределение и интегриране на мигрантския поток.

Продължаващият поток от Афганистан и Пакистан трябва да бъде спрян далеч от германските граници, в Турция. Ердоган трябва да поеме охраната на Босфора, защото никой не иска да повери тази задача на Гърция. Затова турският президент, който вече разполага с огромна сила, ще иска висока цена, прогнозира "Франкфуртер алгемайне цайтунг".

Но в същото време, ако притокът на мигранти към Германия и Европа продължи, и финансовата, и политическа цена, разбира се, би била много по-голяма.

Но и в плана на Меркел има нещо, което буди безпокойство, и то не само за вътрешнополитическите наблюдатели.

Ако той бъде осъществен, мирът и спокойствието в Европа в бъдеще ще зависят от двама души, които "ще пазят шлюзовете" - и те са Ердоган и Путин, пише вестникът.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement