„Върховенството на закона в европейските демокрации е изложено на риск да бъде подкопано, освен ако лидерите на ЕС не засилят значително своя отговор на бума на престъпността, свързана с наркотици“, каза ръководителят на Европол Катрин Де Бол пред „Политико“.

Тя подчерта, че Европа е изместила Съединените щати като основен целеви пазар за международните трафиканти на наркотици. Тя очаква наркотиците на територията на Стария континент да нараснат през следващите две години на фона на пренасищането на производството.

„Резултатът е нарастване на насилието и пълзяща корупция в няколко горещи точки за търговия с наркотици, включително пристанището на Антверпен в Белгия, тъй като престъпни групировки все повече се стремят да проникнат в логистични компании, местно правителство и дори в съдебната система“, предупреди Де Бол.

Предупреждението на Де Бол идва в момент, когато върховенството на закона в ЕС е изправено пред множество предизвикателства, включително в страни като България, която се намира по ключов маршрут за внос на наркотици от Близкия изток и където организираната престъпност се разглежда като преплетена с правителството.

Де Бол подчерта, че влошаващият се проблем на Европа с организираната престъпност, свързана с наркотиците, не е само в Централна и Източна Европа. Той измъчвал и заможните центрове в Западна и Северна Европа. От Антверпен в Белгия до Ротердам и Амстердам в Холандия, до Хамбург в Германия и малките пристанища в Испания и крайбрежните градове на Швеция.

„Ротердам и Антверпен са много важни за престъпните групи. Но виждаме, че колкото повече работим в големите пристанища, има и по-малки, като Хамбург, или такива  в Испания, които са много доходоносни и интересни за наркотрафикантите“, посочи тя.

Незабавен страничен ефект от картелите за износ на наркотици от Южна Америка, свързващи оръжия с мафиотски групи в Европа, било увеличаването на тежките престъпления.

„Това, което наистина ни тревожи, е нарастването на насилието. Не само редовното насилие - поръчкови убийства, изтезания, експлозии, наистина тежко и жестоко насилие с много мъртви хора“, каза тя.

„Наркобандите проникват в нашите общества и искат да решават големите проблеми. Това трябва да бъде приоритет през следващите години, ако искаме да спасим и защитим уязвимите групи“, категорична бе Катрин Де Бол.

Според Европейския център за мониторинг на наркотиците и наркомании (EMCDDA), въпреки че Европа не е толкова надупчена от фентанил, ултрамощен синтетичен опиоид, който стои зад огромен брой смъртни случаи от свръхдоза, както Съединените щати, употребата му нараства в Естония, Швеция, Финландия и Германия.

„Лидерите на Съюза трябва да превърнат борбата с организираната престъпност в още по-голям приоритет, ако искат да избегнат загубата на доверие на гражданите в системата“, предупреди Де Бол.