Българи или други жители от Евросъюза нямат автоматично право на социални помощи в Германия през първите три месеца от престоя си там. Това реши т.нар. генерален адвокат към Европейския съд в Люксембург. Окончателното решение на съда предстои, но то вероятно ще е идентично, коментира Би Би Си.
Поводът е жалба на германската държава във връзка с конкретен случай на испанско семейство, пристигнало да живее във Федералната република. Баща и син били без работа и още с идването си в Германия поискали да получават помощи. Логиката на съдебното решение ще засегне всички останали държави на общността и техните граждани.
Генералният адвокат взе принципно становище срещу социалната миграция в общността, тъй като тя създава опасност за приемащата държава. Неизплащането на социални помощи през първите три месеца от престоя е оправдано от гледна точка на "запазване на финансовото равновесие и на социалната система", сочи текстът. Освен това държавите от ЕС имат правото да отказват помощи, които крият риск "от масово преселение, което може да доведе до неоснователно претоварване на социалните системи", гласи решението.
Де факто, с позицията си Европейският съд даде "оръжие" в ръцете на по-богатите държави от общността, да се борят с вътрешната социална миграция. Заради правото на свободно придвижване страни като Германия и Великобритания не могат да спрат жители на по-бедните членки от типа на България или Румъния да пристигат да живеят при тях. След първите три месеца (в които вече няма да получава помощи – б.а.) чужденецът трябва да се регистрира на адрес и да има отговорности като постоянно пребиваващ. А намирането на легална квартира под наем е трудна задача, ако нямаш работа и източник за препитание.
Социалната миграция е проблем, от който се оплакват редица държави в ЕС като Германия, Великобритания, Франция, Холандия и др. В последните месеци обаче се очертава нова тенденция на нежелани, но законни посещения. При нея българите "гастролират" във въпросните държави с нелегални или полулегални дейности, а след това се изпаряват, без да могат да бъдат заловени. Пример за това са селските терористи във Франция и металните "туристи" в Швейцария.
Снимка:
Getty Images/Guliver Photos