Европейският парламент прикани Турция да признае арменския геноцид три дни след декларацията на папа Франциск и по повод 100-годишнината от тези събития, предаде Франс прес.

„Собственият ми народ е извършил геноциди”, заяви германският евродепутат Елмар Брок от дясната Европейска народна партия и допълни, че признаването на такива престъпления е морално задължение. „Стотици хиляди арменци намериха смъртта си от ръцете на убийците на Османската империя” между 1915 и 1917 г., заяви той преди гласуването.

„Която и дума да се използва, не може да се отрича тази ужасяваща действителност”, заяви заместник-председателят на Европейската комисия Кристалина Георгиева, подчертавайки „разликите във възгледите” между Армения и Турция, която е кандидат за членство в ЕС.

Европейската комисия отказва да говори за "геноцид", защото този термин не се използва от всичките 28 страни членки на ЕС, отбелязва Франс прес. Европейският парламент определя тези кланета като геноцид от 1987 г.

В неделя папа Франциск също призна геноцида, което предизвика гнева на Анкара и приветствията на европейските депутати.

Според Ереван при операции на системно елиминиране са били избити 1,5 милион арменци. Турция признава смъртта на около 500 000 души при депортирания, жертви на въоръжени групи или на глада.

В резолюцията, която бе приета с голямо мнозинство, евродепутатите приветстват изявленията на турския президент Реджеп Тайип Ердоган и на премиера Ахмет Давутоглу, „които поднесоха съболезнования и признаха извършените срещу османските арменци изстъпления, което е стъпка в правилната посока”.

Те обаче призовават Турция да отиде по-далеч и я насърчават „да се възползва от отбелязването на 100-годишнината, за да продължи усилията си за приемане на миналото си, включително с отварянето на архивите, да признае арменския геноцид и по този начин да положи основите на истинско помирение между турския и арменския народ”.

Европейският парламент „призовава Турция и Армения да работят за нормализиране на отношенията си”, се казва в резолюцията.