Изключително тревожната ситуация в сирийския град Алепо и ролята на Русия в Сирия и Украйна бяха сред основните теми на последния редовен Съвет на ЕС.

Сянката на Русия присъстваше осезаемо днес в Брюксел. Заради ролята й в Украйна, евролидерите продължиха с още 6 месеца икономическите санкции срещу Москва. Без санкции, но остро критикувани бяха руските действия в сирийския град Алепо.

„В идните часове, ако режимите, които подкрепят Башар ал-Асад не направят усилия, ще трябва да поемат отговорност за изключително тежката ситуация на населението”, заяви френският президент Франсоа Оланд.

Турция официално не присъстваше в дневния ред. Днешният Съвет отчете рязкото намаляване на броя на мигрантите, които преминамат през Гърция, след подписването на споразумението с Турция.

Българският премиер в оставка Бойко Борисов подчерта, че България подкрепя европейската перспектива на Турция: „Изрично настоях споразумението с Турция да продължи. Тази точка я извадиха от дневния ред, защото някои крайни позиции на наши колеги от съвета не ни устройват”.

Преди дни той влезе в задочен скандал с австрийския външен министър Себастиан Курц, който в интервю заяви, че и нашата страна иска замразяване на преговорите с южната ни съседка заради нарушенията на човешките права след опита за преврат.

Великобритания вече намира за нормално да не присъства на разговори за бъдещия развод с Европа.

 „След като смятаме да задействаме член 50 до края на март догодина - редно и другите лидери да започнат да се подготвят за началото преговорите - така както и ние се подготвихме”, коментира Тереза Мей.

И Великобритания и Европа си обещават сериозна битка , която трябва да започне през март. И като при истински развод вече имат идеи къде да атакуват отсрещната страна. Въпросът е дали европейското единство ще издържи на напрежението.