Европейската прокуратура ще започне работа на 1 юни, както вече бе съобщено, въпреки решението на Словения да прекрати досегашната процедура за определяне на нейните делегирани прокурори. Това съобщиха говорители на Европейската комисия на пресконференция в отговор на въпрос.

Много внимателно следим случая и съжаляваме за решението. Очакваме Словения спешно да предложи делегирани прокурори, добавиха те. По техните думи прокуратурата на ЕС ще заработи с временни решения, предвидени за подобни извънредни обстоятелства.

Словенският министър на правосъдието подаде вчера оставка заради решението на правителството да прекрати процедурата за назначаване на двама делегирани прокурори и да обяви нов конкурс, припомня БТА.

Ръководителят на Европейската прокуратура Лаура Кьовеши заяви, че решението на словенското правителство ясно показва липса на искрено сътрудничество и подкопава доверието в работата на прокуратурата по опазване на средствата от ЕС, влагани в Словения.

Снимка: bTV

Справка с данните, предоставени от прокуратурата на ЕС, показва, че и Финландия не е излъчила делегирани прокурори. ЕК днес призова Хелзинки също спешно да предприеме необходимите действия.

През месец март проблем имаше и с българските номинации за европейски делегирани прокурори, след като европейската прокуратура изрази съмнение по отношение на тях. Към настоящия момент България има четирима назначени представители в Европрокуратурата. Те ще се занимават с дела за измами с еврофондове, включително и злоупотреби с обществени поръчки.

Страната ни първоначално предложи общо 10 души за новата европейска прокуратура. От тях трима бяха назначени, а четирима – отхвърлени, защото не отговарят на поставените изисквания.

Десетимата български кандидати бяха избрани на 13 февруари от прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет.