Партията на европейските социалисти (ПЕС) избра за свой лидер за следващите 2,5 години председателя на Българската социалистическа партия (БСП) Сергей Станишев. За единствения кандидат за поста гласуваха 91,3 % от делегатите, при 2,4 % „против”, и 6,3 % „въздържали се”.

В първите си думи като председател на ПЕС Сергей Станишев изказа благодарност за доверието, което му е гласувано като първия представител на страна-член на ЕС от Централна и Източна Европа, който заема толкова висок политически пост на европейско равнище.

„Това е голяма чест за моята партия и преди всичко голяма чест за България. Този избор е и важен знак за това зад какви принципи стои нашето политическо семейство”, заяви видимо развълнуваният Станишев.

Във встъпителните си думи пред делегатите на конгреса по време на представянето на кандидатурата си по-рано днес Сергей Станишев заяви, че очаква като председател на ПЕС да доведе до пълна промяна на „политическия пейзаж в Европа”до европейските избори през 2014 г.

„Силата на ПЕС е, когато всяка партия в нея е еднакво силна у дoма. Давам думата си да подкрепям всяка партия. За мен няма малки и големи. Ние сме членове на едно и също политическо семейство”, заяви Сергей Станишев.

„Политическата картина в Европа се променя. Когато поех временно поста, имахме само двама министър-председатели социалисти, които заседаваха в Съвета. Сега имаме Белгия, Дания, Франция, Словакия. Вярвам, че този процес ще продължи в Литва и Румъния”, подчерта Сергей Станишев.

Новият председател на ПЕС обеща да работи върху няколко основни принципа – единство, солидарност, взаимно уважение, координация и диалог.

Идеалният кандидат

Международните наблюдатели припомнят, че изборът на Сергей Станишев за лидер на ПЕС представлява както голяма крачка за страните от последното разширяване на Европейския съюз, така и идва в изключително удобен момент от гледна точка на „тежките категории” като Германия и Франция.

Френските социалисти са ангажирали целия си ресурс, за да се справят с управлението на страната си на фона икономическата криза, а германските социалдемократи имат пред себе си през 2013 г. кампания срещу най-популярния канцлер на Германия за последните 60 години.

Испанските социалисти, които обикновено се застъпват в трудни моменти за ПЕС, имат прекалено много собствени икономически грижи, а в Италия политическите тенденции на партиите сменят посоката си прекалено често, за да е имала някога тежест в това политическо семейство.

Холандските лейбъристи имат за първи път от десетилетие възможността да участват директно в управлението на страната като равнопоставен коалиционен партньор и също са насочили вниманието си натам.

Едновременно с това нито една друга социалистическа или ляво-ориентирана партия от страните от Централна и Източна Европа в момента не разполага с необходимата тежест, ресурс или номенклатура, за да претендира за необходимото неин представител да е лидер на ПЕС.

С поглед към 2014 г.

Обявяването на избора на Сергей Станишев беше предшествано от електризирана реч от страна на председателя на Европейския парламент и бивш лидер на Групата социалистите в ЕП Мартин Шулц, който за пореден път със силен ораторски стил вдигна на няколко пъти залата на крака.

Сергей Станишев, премиерът на Белгия Елио ди Рупо и председателят на ЕП Мартин Шулц
„Ние се завръщаме! Понасяли сме тежки поражения през годините. Както на европейските избори през 2009 г. Имали сме трудни години, но се гордея, че успяхме да защитим принципите си, че не се подадохме на популистки тенденции … Сега печелим избори в цяла Европа – Дания, Белгия,Холандия, Франция, Румъния - и това е само началото. Ние можем да спечелим. Посланието на този конгрес е: Ние ще спечелим!”, обяви от трибуната Мартин Щулц.

„Лекарството на десницата не работи. Те не носят отговорност за постъпките си. Време е да сложим на край на казино-капитализма”, подчерта председателят на Европарламента.

„Имаме нужда да променим Европа и затова Европа има нужда от нас. От силна социалдемокрация в Европа. Защото Европа няма да се промени с либералите. Европа няма да се промени с консерваторите. Европа може да се промени само с ясна прогресивна визия и затова има нужда от нас”, подчерта в изказването си Мартин Шулц.

"Социалдемокрацията е преди всичко борба за демокрация", настоя още председателят на ЕП.