Европейската комисия иска страните-членки на ЕС да приемат общи екологични и здравни правила в случай, че използват противоречивата фракинг техника за разработването на ресурсите шистов газ, предаде АФП.
Документ, приготвен за Енергийния и климатичен пакет на европейската комисия през 2030 година, признава значението на революцията в шистовия газ, благодарение на който се наблюдава рязък спад в цените на природния газ в САЩ, но и също така препоръчва силна регулация.
"Експертите са съгласни, че извличането на шистовия газ води до по-високи рискове и кумулативни въздействия върху околната среда в сравнение с конвенционалния добив на газ", показва проектодокумента предоставен на АФП.
"Ако подобни екологични и здравни рискове, липса на прозрачност и здравна несигурност останат неразрешени, обществените проблеми ще продължават да съществуват",пише в документа.
На държавите-членки се препоръчват редица мерки, които да следват ако искат да разработват ресурси шистов газ.
Например преди да се одобри проекта, те трябва да гарантират, че се извършва стратегическа екологична оценка, за да може да бъде преценен рискът за другите повърхностни и подземни ресурси, като например водоснабдяването. Обществото също трябва да бъде информирано за химикалите използвани във фракинга, състава на отпадъчните води, изходните данни и резултатите от мониторинга. Фракингът включва инжектиране на химични вещества и вода под много високо налягане, за да бъдат разрушени шистовите скални образования дълбоко под земята и по този начин да освободят газа и петрола, които съдържат.
Пакетът ще замени досегашната програма на Европейската комисия, която залага на намаление с 20% в сравнение с нивата на емисиите въглероден двуокис през 1990 година, широко обвинявани за глобалното затопляне, до 2020 година. Екологичната комисия на Европейския парламент иска 40-30-40 пакет, което предвид ситуацията е доста амбициозно желание.
На този фон се очаква, че бъдещето на шистовия газ ще бъде ябълката на раздора при определяне насоките за 2030 година.