Европейският парламент отхвърли Международното споразумение за борба с фалшификатите (АСТА) и то няма да се прилага на територията на ЕС.

Споразумението е било отхвърлено с 479 гласа "против" срещу 39 "за" и 165 "въздържали се".

Евродепутатите предпочетоха да игнорират призивите на Европейската комисия да подкрепят споразумението, както и тези на консерваторите в ЕП, които настояваха да се изчака решението на Европейския съд дали АСТА е съвместим със законодателството на ЕС.

В ЕП беше внесена и петиция от името на 2,8 млн. европейски граждани, с искане споразумението АСТА да бъде отменено.

Двадесет и две от 27-те държави-членки на ЕС ратифицираха АСТА, преди окончателното решение да бъде взето от ЕП.

Пътрвоначално АСТА бе приета от ЕС, САЩ, Австралия, Канада, Япония, Мексико, Мароко, Нова Зеландия, Сингапур, Южна Корея и Швейцария.

След масови протести в цяла Европа общо 4 комисии в ЕП препоръчаха документът да бъде отхвърлен. Сред тях бе и водещата комисия по международна търговия.

ACTA или Търговско споразумение за борба с фалшифицирането, е международно търговско споразумение за опазване на интелектуалната собственост в интернет.

Споразумението даваше право на властите да изискват лична информация за потребителите на интернет-услуги, както и да предприемат наказателни мерки срещу тези, които нарушават авторските права на компаниите приносители.

Споразумението засягаше пълният спектър от продукти, търгувани и/или разпространявани в интернет - от дрехи и обувки, през лекарства, до музика и филми.