Задължителни мерки за спестяване на енергия ще бъдат въведени с нова директива, която беше одобрена от Европейския парламент. Сред тя са ремонтите на обществените сгради, схеми за спестяване на енергия от енергийните компании и енергийни одити на всички големи предприятия.

Очакванията са по този начин потреблението на енергия да бъде намалено с 20%, като това би довело до спестяването на 50 млрд. евро годишно.

Според докладчика Клод Търмс от Групата на Зелените приетото законодателство ще даде реален тласък на икономиката и ще създаде нови работни веста.

"Мерките ще намалят нарастването на значителната ни и все по скъпа зависимост от вноса на енергия. Само за 2011 г. този внос е възлизал на 488 млрд. евро или 3,9% от БВП на ЕС, като зависимостта в засегнатите от кризата страни е още по висока“, заяви Клод Търмс.

Обновяване на обществени сгради

Директивата за енергийна ефективност ще наложи изисквания към държавите членки да реновират годишно 3% от площта на сградите, които са собственост или са ползвани от правителството, както и администрацията.

Новите правила ще обхващат сградите с „обща използваема разгъната площ“ от повече от 500 м², а от юли 2015 г. — и тези с площ от над 250 м². Въпреки това, държавите членки ще могат да използват алтернативни начини за постигане на еквивалентни икономии на енергия.

Схеми за спестяване за енергийните предприятия

Енергийните компании, които попадат в обхвата на директивата, трябва да икономисат 1,5% от крайното потребление на енергия до 2020 година.

Енергията, използвана в сектора на транспорта, може да бъде изключена, при условие че бъдат създадени алтернативни начини за постигане на еквивалентни икономии.

Енергийни одити

От всички големи предприятия ще се изисква да преминат енергиен одит. Тези одити ще трябва да започнат в рамките на три години от влизането на директивата в сила и ще трябва да се провеждат на всеки четири години от квалифицирани и акредитирани експерти. Малки и средни предприятия (МСП) ще бъдат изключени от това задължение.

Финансови инструменти

Директивата включва специални разпоредби за финансирането на мерките за енергийна ефективност. За тази цел държавите членки ще трябва да подпомогнат създаването на инструменти или да използват вече съществуващите.