Европейската комисия ще предложи въвеждането на минимална заплата в страни, където такава не съществува и повишение на надниците там, където те са прекалено ниски.

Да имаш работа, оказва се, не е рецепта срещу бедността, коментира вчера електронното издание Euractive. Всъщност 8% от трудещите се европейци живеят със заплата, която не им позволява да преминат границата на бедността.

Рискът от такава бедност е висок, особено в страни с неравномерно разпределение на доходите и ниски минимални заплати, сред хората с временни трудови договори и самотните родители, отчитат в Брюксел.

Въпреки че правото на платен труд се смята за фундаментално в ЕС, на практика съществуват различни пречки за прилагането му. Еврокомисията отново призова за премахване на ограниченията на трудовите пазари в страните-членки за българи и румънци и по-справедливо данъчно облагане на гастарбайтерите.

Изпълнителният орган на ЕС отправи призив към страни като Германия, които не са въвели минимална работна заплата, да го направят. Представители на Комисията обаче бързо уточниха, че не става дума за общоевропейски долен праг на заплатите. Такъв, по думите им, би бил нереалистичен, с оглед големите разлики между възнагражденията в отделни страни-членки.

Европейският съюз разпространи собствена рецепта за възстановяване на работни места на континента, където един на всеки десет е безработен, коментира АФП.

Докато правителствата на страните-членки хвърлят огромни финансови средства, за да създадат заетост, според Еврокомисията има и други възможности. „Светлини в тунела” Брюксел вижда в „позеленяването” на икономиката, миграционните процеси, бързия технологичен напредък и дори в застаряването на населението.

В здравеопазването, например, вече работят над 17 млн. души. Здравната сфера, „зелените” отрасли и секторът на високите технологии се очаква да наемат над 20 млн. нови служители в близките години.

Според ново изследване на социалните последствия на кризата 80% от европейците смятат, че бедността в съюза се е задълбочила през изминалата година и само 14% очакват покупателната им способност да се нарасне през следващата.