Боливийският президент Ево Моралес обмисля затварянето, „ако е необходимо”, на посолството на САЩ в Ла Пас, след като осъди остро натискът, оказан според него от Вашингтон, върху четири европейски държави, които временно закриха въздушните си пространства за президентския самолет на Боливия, заради съмнения че на борда му се намира бившият американски агент Едуард Сноудън. Това пише електронното издание на френския ежедневник „Фигаро”, като се позовава на информация на различни световни агенции.

„Ще проучим въпроса, ако се окаже необходимо, за затварянето на посолството на САЩ в Боливия. Ние нямаме нужда от посолство на САЩ”, заявява Ево Моралес по време на среща с регионалните партньори на страната му в Кочабамба, Боливия, ден след завръщането му от пътуване в Русия, съпътствано с дипломатически скандали.

Снимка: БГНЕС

В знак на солидарност с президента на Боливия в Кочабамба са пристигнали държавните глави на Аржентина, Кристина Кирхнер, на Еквадор, Рафаел Кореа, на Венецуела Николас Мадуро, на Уругвай, Хосе Мухика и на Суринам Дезире Бутерзе.

„Ръката ми няма да трепне, за да затворя посолството на САЩ, ние имаме достойнство, суверенитет и без САЩ ще се чувстваме много по-добре политически, и демократически”, заявява още боливийският президент, който през 2008 г. експулсира американския посланик от страната си, след което и американската Агенция за контрол на наркотиците (ДЕА) през 2009 г., на основания че се месят в политическия живот на Боливия.

Функциите на посланик в посолството на САЩ в Ла Пас актуално се изпълняват от пълномощен министър.

„Фигаро цитира и президента на Венецуела Николас Мадуро, който е заявил по време на срещата в Кочабамба, че американската разузнавателна агенция ЦРУ е заповядала затварянето на въздушното пространство над Европа за президента на Боливия, което му е било потвърдено по телефона от неназован „европейски министър от едно от тези правителства”. (бел. ред. – Испания, Италия, Франция и Португалия затвориха небето си за самолета на Ево Моралес, след като той беше принудително свален във Виена, заради съмнения, че на борда му се намира Едуард Сноудън, което в последствие се оказа невярно).

Международните наблюдатели припомнят, че Боливия, Венецуела и Еквадор са сред страните, до които се обърна бившия американски агент Сноудън с молба за политическо убежище, след като американското правосъдие му повдигна обвинения в шпионаж и анулира задграничния му паспорт.