Пътят на бежанците през Западните Балкани към Европа вече е затворен. Очаква се това да бъде официално съобщено по-късно днес на европейската среща на върха в Брюксел. Преди това лидерите на държавите членки ще преговарят с Турция за спиране на миграционния поток.

Снимка: Reuters

Анализатори коментират, че дискусиите как да се реализира плана за сътрудничество между ЕС и Турция изглеждат значително закъснели днес, на 7 март. Споразумението между Анкара и Брюксел беше подписано на 29 ноември 2015 г.

Според мнозина Европа залага изключително много на Турция, за да спре потока от бежанци.

Снимка: Reuters

Анкара се съгласи да приема обратно в страната бежанци и мигранти, преминали през нейна територия. Освен три милиарда евро, отпуснати от Европа, Турция настоява за отпадането на визите за турски граждани и възобновяване на преговорите за членство в Евросъюза.  Това ще бъде една трудна, но възможна сделка, смятат експерти.

"Надявам се днес това да бъде финализирано, съответно Турция за парите, които ще получи, да си изпълнява ангажиментите, Гърция да си изпълнява ангажимента. Вече корабите на НАТО са в териториалните води между Гърция и Турция. Така че надявам се след днешния съвет да успокоим всички граждани на Европа”, коментира българският премиер Бойко Борисов.

По-късно следобед европейските лидери ще подпишат текст, в който по предварителна информация се казва, че е сложен край на нелегалния миграционен поток през Балканите, този път вече е затворен.

Снимка: Reuters

В дните преди срещата председателят на Европейския съвет Доналд Туск изрази "предпазлив оптимизъм", че Шенген ще бъде възстановен.

Той подчерта, че затварянето на пътя през Балканите няма да реши изцяло миграционната криза. Въпреки това по този път миналата година са преминали 880 хил. мигранти, а от началото на тази година - 128 хил. души.