Най-опасните пластмаси и някои видове пластмасови торбички ще бъдат забранени от 2020 г. в рамките на стратегията на Европейския съюз за намаляване на пластмасовите отпадъци в околната среда. Това се казва в резолюция, приета от Европейския парламент, според която ЕС трябва да въведе задължително рециклиране на пластмасови отпадъци, предаде БТА.

Отбелязва се, че пластмасовите отпадъци увреждат околната среда, както поради слабото прилагане на законодателството на ЕС за отпадъците, така и поради липсата на конкретни закони на ЕС за пластмасовите отпадъци въпреки тяхната специфика.

Евродепутатите предложиха създаването на специфични, задължителни цели за събиране и разделяне на до 80% от отпадъците, които да бъдат включени в законодателството на ЕС.

Трябва да бъдат определени и задължителни показатели за рециклиране, както и правила за хармонизиране на събирането и разделянето на отпадъци, за да се осигури лоялна конкуренция.

Директивата на ЕС за отпадъците от опаковки също трябва да бъде преразгледана, настояват евродепутатите.
Европейската комисия е призована да направи предложения през 2014 г. за постепенно премахване на депонирането на подлежащи на рециклиране и възстановяване отпадъци от 2020 г., както и за ограничаване на изгарянето на подобни отпадъци.

По настояване на евродепутатите пластмасовите отпадъци трябва да бъдат използвани за производство на енергия само ако всички други възможности са изчерпани. Според Европарламента най-опасните пластмаси трябва да бъдат изтеглени от пазара.

Използването на пластмасови торбички за еднократна употреба трябва да бъде преустановено, когато е възможно. Те призовават за по-решителни стъпки за справяне с незаконния износ и изхвърлянето на отпадъци от пластмаса.

Евродепутатите подчертават, че икономическият потенциал за рециклиране на пластмаси е все още до голяма степен неизползван. Само 25 на сто от пластмасовите отпадъци в момента биват
подлагани на повторна обработка. Пълното прилагане на законодателството на ЕС за отпадъците може да спести 72 млрд. евро годишно, като увеличи годишния оборот на европейските дружества за управление на отпадъците и рециклиране с 42 млрд. евро, както и да създаде над 400 000 работни места до 2020 г., твърдят евродепутатите.