Европейските лидери са готови да търсят компромиси, за да предотвратят излизането на Великобритания от евросъюза. Това стана ясно късно снощи на Европейския съвет в Брюксел.
Председателят на съвета Доналд Туск заяви, че вече е по-голям оптимист в очакване на референдума, на който британците трябва да се произнесат „За” или „Против” оставането на страната в съюза.
"Трябва да проявим твърдост, когато става въпрос за фундаменталните ценности. Мога да обещая, че няма да се откажем от теми като свободното движение и антидискриминацията. Днес обаче стана ясно, че Дейвид Камерън се стреми към честен и траен компромис и по тази причина сега съм много по-голям оптимист", каза Доналд Туск.
"Бих казал, че намерихме път за сделка през февруари. Ще е необходима много сериозна работа, но това, което усетих тази вечер тук, е че има добра воля и хората искат да направят така, че да задържат Великобритания в Европейския съюз. Има обаче още много работа", коментира премиерът на Великобритания Дейвид Камерън.
Кореспондентът на bTV Десислава Минчева коментира, че срещата е по-скоро повод за оценки и равносметки, отколкото за вземане на конкретни решения. По думите й неформалните срещи по темите „миграционна криза”, „защита на външните граници”; „тероризъм” и „оставане на Великобритания в ЕС” са изглеждали по-важни от самия съвет.
Тя отбеляза, че има сериозни съмнения, че в евросъюза има два лагера – този на приемащите бежанци и отстояващи шенгенския принцип на свободно придвижване и този на държавите, които са на точно обратната позиция за достъпа на мигранти до територията на общността.
Това е последната среща на върха за тази година. Експерти отбелязват, че 2015 г. започна с опасения за излизане на Гърция от Еврозоната и приключва с нови страхове за напускане на Великобритания на Съюза. По отношение новата 2016-а година председателят на Еврокомисията Жан-Клод Юнкер призна, че не храни никакви илюзии.