ЕС поставя днес началото на европейския медицински корпус, за да помогне при мобилизирането на екипи в случай на извънредни ситуации, съобщи Европейската комисия.
Държавите от Европа, които са част от системата, могат да поставят на разположение медицински екипи и средства за бързо изпращане на място преди възникването на извънредна ситуация.
Предвижда се така да се осигурява по-бърза и по-предвидима реакция. Медицинският корпус може да включва екипи за спешна помощ, експерти за координация в областта на общественото здраве и медицината, подвижни лаборатории за биологична безопасност, самолети за медицинска евакуация и екипи за логистична подкрепа.
Трябва да извлечем поуки от случая с ебола, при който основна трудност беше мобилизирането на медицински екипи, коментира еврокомисарят по хуманитарните дейности Христос Стилианидис, цитиран в съобщението.
Европейският медицински корпус е част от способностите на ЕС за спешно реагиране, създаден към механизма за гражданска защита. Досега Белгия, Германия, Испания, Люксембург, Холандия, Финландия, Франция, Чехия и Швеция са предоставили екипи и оборудване за целите на корпуса.
Една от основните трудности при реагирането на епидемията от ебола беше необходимостта от бързо разгръщане на медицински персонал, както и нарасналите в резултат от това предизвикателства с логистиката и управлението. Това насърчи Германия и Франция да предложат в края на 2014 г. инициативата "бели каски", която положи основите на Европейския медицински корпус, отбелязва ЕК.
Механизмът за гражданска защита на ЕС улеснява сътрудничеството при реакция на бедствия между 33 европейски държави (28-те държави от Общността, Македония, Исландия, Норвегия, Сърбия и Черна гора). Турция също е в процес на присъединяване към механизма. Посочените държави обединяват ресурсите, които могат да бъдат предоставени на засегнати от бедствия страни по целия свят.