ЕК призова за постепенно отваряне на границите в рамките на блока, който бе блокиран заради новия коронавирус, съобщи „Ройтерс“.

Европейската комисия препоръчва да няма карантина между страни със сходна епидемиологична ситуация. Комисията не предлага задължителни тестове преди пътувания. 

ЕК може само да препоръчва. Не е от нейната компетентност кога и как да се отварят граници и кои граждани да бъдат допускани. Всяка страна членка е свободна да взима своето решение сама. Брюксел признава, че лятото на 2020 година ще е различно, но опитва окуражи туристите да пътуват. 

„Нашите мисли се насочват към лятото и към местата, в които обичаме да пътуваме", каза Маргрет Вестагер, заместник-ръководители на Комисията, която представи предложенията. „Това означава да предприемаме постепенни и внимателни стъпки, за да помогнем за рестартиране на пътуването в съответствие с това, което ни казва науката“, добави тя.

Европейската комисия предлага насоки и условия за сигурност за различните видове транспорт. Акцентира се на проветряването на превозните средства, намален ръчен багаж, празни места между пътниците. Най-важната препоръка е възможността за пътуване между страни в сходна епидемиологична ситуация. 

Приемащата страна трябва да е сигурна, че разполага с достатъчен капацитет болнични легла, тестове и възможност за проследяване на заразата.

Липсва координация между съседни страни за налагане на карантина, признава Брюксел. Такъв е случаят и между Гърция и България. 

Недопустима е дискриминация заради двустранни уговорки между някои страни. Комисията настоява за ваучери в замяна на провалени пътувания по време на карантината, но ако потребителите предпочитат, трябва да им бъдат върнати парите.

В самолетите всички трябва да са с маски и на дистанция, но в плана не се споменават празни седалки между пътниците.

Външните граници на ЕС ще останат затворени за несъществени пътувания поне до средата на юни, пише още "Ройтерс".

Някои от най-предпочитаните туристически дестинации са точно в страните най-силно засегнати от епидемията, като Италия, Испания и Франция, а те имат различно мнение за налагане на карантина.

Друга много зависима от туризма страна – Гърция настояваше за тестове, преди стъпване на нейна територия. ЕК не смята обаче, че те са достатъчно сигурни и не препоръчва тази мярка.

Кои държави обявиха постепенно отваряне на границите си?

Някои от държавите обявиха постепенно отваряне на сухопътните си границите.

От събота, 16 май, Австрия, Германия и Холандия отново ще допускат граждани на съседни страни на териториите си, но граничният контрол засега се запазва.

Норвегия също вдига бариерите за гражданите на Евросъюза. Хърватия вече отвори границите си. Много европейски държави остават затворени поне до края на месеца. Полша удължава граничния контрол до 12 юни. 

Забраната в Испания е до началото на юли. Гърция обмисля отварянето на четири гранични пункта в северната част на страната. Сред тях КПП "Промахон". Сърбия от своя страна обяви, че влизането в страната остава забранено до 1 юни.

Какво ще се случи с отменените почивки?

Много европейци вече са отменили плановете си за почивка през лятото.

Междувременно стана ясно, че ЕК ще изпраща уведомителни писма до страните от ЕС, в които им напомня, че всички клиенти имат право на възстановяване на сумите при анулирани пътувания или почивки заради COVID-19.

Тези, които решат да пътуват, трябва да са с маски в самолетите и на дистанция, но в плана на комисията не се споменават празни седалки между пътниците. 

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement