Министрите на външните работи на 28-те членки на Европейския съюз са обсъждали на днешната си среща създаването на нова телевизия, предназначена за рускоезичната аудитория в държавите участнички в Източното партньорство. Това съобщи в Брюксел първият ни дипломат Даниел Митов.

"Този въпрос бе обсъден, но днес не беше взето конкретно решение”, коментира той.

Латвийският външен министър Едгарс Ринкевич, чиято страна е ротационен председател на ЕС от 1 януари, заяви по-рано, че Брюксел обсъжда възможността за създаването на телевизия, излъчваща на руски език.

Това предложение се намира на стадий обсъждания, самата телевизия е разглеждана в качеството на алтернативен източник на информация. Тя трябва да отговаря на стандартите на европейските телевизии и ще излъчва не само новини, но и културно - развлекателни програми.

Тази идея вече е подкрепена от 13-15 държави от ЕС, съобщи Ринкевич. Източното партньорство е инициатива на ЕС, насочена към бившите съветски републики – Украйна, Грузия, Молдова, Беларус, Армения, Азербайджан.

Контекст

Русия изключително активизира медийното си присъствие в чужбина през последните години. Телевизионният мегапроект Russia Today се гледа от милиони хора по цял свят, а мрежата от сайтове и радиоемисии Sputnik тепърва набира скорост.

И в двете работят стотици журналисти, като редакционната политика на финансираните от Кремъл медии плътно следва официалната линия.

Така под знамето на „руската гледна точка” и алтернативния източник на информация, в западните страни се препредават тезите на Москва. Това е и причината някои от лицата на RT да напуснат след шумни скандали с ръководството.