Германският външен министър Франк-Валтер Щайнмайер заяви, че ЕС е още далеч от постигане на споразумение за приема на мигранти, предаде Франс прес. "Дебатите, които водим в момента, са трудни", каза министърът, който се срещна в Берлин с италианския си колега Паоло Джентилони.
"Всичките ми разговори с европейските ми колеги показват, че сме още далеч от споразумение и все още трябва да се свърши много работа по убеждаване", добави той. "Във всеки случай Италия и Германия са на мнение, че трябва да се стигне до по-справедливо разпределение (на мигрантите) в Европа", заяви Щайнмайер.
Джентилони потвърди, че двете страни подкрепят предложенията на ЕС. Европейската комисия иска страните от ЕС да си поделят приема на 40 000 кандидати за убежище от Сирия и Еритрея, които са пристигнали в Италия и Гърция от 15 април.
Това преразпределение има за цел да облекчи двете страни, които са изправени пред безпрецедентен миграционен поток от Средиземно море, по-специално заради нестабилността в Либия.
"Ако не успеем да стабилизираме държавата в Либия, ще бъде сложно да намалим съществено статута й на транзитна страна за миграционните потоци", подчерта Щайнмайер. Обсъждането на темата ще се възобнови на 25 и 26 юни на срещата на върха на държавните и правителствени ръководители от ЕС.
Междувременно Литва реши да приеме до 250 мигранти в рамките на плана на ЕС за помощ на бежанци, предаде Франс прес, цитирана от БТА.
"Правителството взе политическо решение. Литва иска да прояви солидарност и да реши този проблем заедно с всички европейски страни, затова взе решение да приеме до 250 бежанци", заяви премиерът Алгирдас Буткевичус след заседание на правителството.
Става дума за хора, които идват както от трети страни, най-вече Сирия, така и за пристигнали в ЕС, уточни заместник-вътрешният министър Артурас Норкевичус. Той добави, че 250-те мигранти ще бъдат приемани в продължение на две години.
По изчисления на Европейската комисия от края на май, Литва трябва да приеме 207 души от трети страни и 503 души, които в момента са в Гърция (201 мигранти) и Италия (302 мигранти). До момента Литва се обявяваше против всякакви задължителни мерки за прием и смяташе да приеме само 30 до 40 души.