България попада под ракетния щит на НАТО. Заплахите от Иран принуждават Алианса да разположи изключително скъпите системи за противоракетна отбрана в Европа.

Иранците всяка година провеждат мащабни военни учения, на които демонстрират оръжията си. С гордост наричат ракетите си "Шахаб 3" и "Саджил", в превод "Метеор" и "Изпечена глина". Именно появата на ракетата "Саджил" през последната година втрещи Запада.

Защото покрива почти цяла Европа - Балканите, цяла Полша, цяла Италия и дори малка част от Южна Германия. Именно това е идеята на щита - да прихване ракетата и да я унищожи на безопасна височина.

Всяка година, когато Иран провежда военното учение "Велик пророк", режимът демонстрира мощ с ясното съзнание, че светът гледа. Когато страната изпробва ракетата, която виждате в момента, САЩ ускориха изграждането на противоракетния щит.

„Средният обсег на Шахаб 3 е 2000 километра. Покрива голяма част от Балканския полуостров. Средният обсег на "Саджил" е 3 000 километра в зависимост от модификацията”, обясни експертът по международна сигурност Пламен Иванов.

Иран има около 300 ракети ракети „Шахаб 3” и около 70-80 броя ракети „Саджил”.

България попада под щита заради географията си - отпред е турският радар, а от горе румънските ракети. Иначе една балистична ракета ще прелети през наша територия едва за няколко минути

Хипотетично, ако Иран изстреля ракета, тя ще излети към Европа или към САЩ от две различни места. Ако ракетата полети към Европа, в Турция ще се задейства радиолокационна система за ранно оповестяване, която се намира на 700 километра от границата с Иран.

Дългата 19 метра ракета ще премине през радарния обсег за секунди и ще прелети на север от наша територия. Тук идва ролята на първите ракети "прехващачи". Те трябва да бъдат изстреляни от румънска територия, на около 35 километра от река Дунав.

Ако 24-те румънски ракети не унищожат целите си, на помощ ще дойдат други 10 ракети, които ще са разположени в Полша. Южната част от континента ще се осигурява от военни фрегати в Средиземно море.

Всичко това, което трябва да се задейства за секунди, ще се командва от Германия.

От четирите етапа на защита е готов само първия, а именно - радарът в Турция. Крайният срок за останалите е 2020 година.