Няколко експлозии разтърсиха центъра на Киев рано в четвъртък (26 февруари), , след като властите предупредиха за въздушни удари в украинската столица в навечерието на планирани разговори в Женева с представители на САЩ за прекратяване на руската война, предаде АФП, цитирана от БГНЕС.

Вашингтон настоява за край на конфликта, започнал с пълномащабната инвазия на Русия в Украйна преди четири години, която отне живота на стотици хиляди души и разруши обширни територии, особено в източната и южната част на страната.

Украинските военновъздушни сили съобщиха за високоскоростни цели, насочени към Киев, малко преди ръководителят на военната администрация на столицата Тимур Ткаченко да заяви, че Русия атакува града с ударни дронове и балистични ракети.

„Противовъздушната отбрана действа. Останете в укритията до отмяна на тревогата!“, написа той в „Телеграм“.

Атаките не се ограничиха само до столицата.

В североизточния град Харков кметът Игор Терехов съобщи за две експлозии, след като руски дронове „Шахед“ са били насочени към района, и призова жителите да останат в укритията, тъй като „дронове и ракети летят към града“. По-късно той информира за „комбинирана въздушна атака“ с попадения в районите Шевченкивски и Киевски.

В югоизточния град Запорожие областният управител Иван Федоров заяви, че градът е бил подложен на обстрел, като съобщи за няколко експлозии и най-малко един ранен.

В Кривой рог ръководителят на Днепропетровската областна администрация Олександър Ганжа посочи, че руски удар е ранил 89-годишен мъж и е предизвикал пожар, повредил жилищна висока сграда.

През последните месеци Украйна е изправена пред многократни нощни масирани атаки, тъй като Русия нанася удари по градове с ракети и дронове в условията на сурова зима.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK