Москва отбеляза Деня на победата с мащабен парад, в който участие взеха 10 хил. души и 206 единици военна техника, от които 71 самолета и хеликоптери. За първи път имаше и част само от жени.

Една от целите на парада е да покаже състоянието на руската армия в момента. Докато през 2015 г. акцент бяха специалните части, които участваха в събитията в Крим, сега вниманието е върху авиацията заради участието ѝ в Сирия, смятат експертите.

Формация от Су-27 и МиГ-29
Снимка: EPA

Какво още казват те?

Полковникът от запаса доц. Гергин Гергинов, дългогодишен офицер от ракетни войски и зам.-председател на Клуба на ракетните войски „Олимпи Панов”, не е изненадан от показаното. Според него то отразява реалното състояние на руската армия и руската държава.

Много неща обаче остават скрити от камерите и не са показват на Червения площад.

Той дава за пример ракетния комплекс, разработен на базата на „Топол – М”, който скоро ще бъде приет на въоръжение и дава големи възможности на руската армия.

Ракетите Ярс
Снимка: EPA

 „На базата на междуконтиненталната балистична ракета „Топол – М РС 12” се създава „РС 24 Ярс”. Разликата е в бойната глава: „Топол” е с един заряд, а Ярс – с четири.

Днес показаха Ярс, защото той заменя всички останали от съветско време. На базата на тази ракета е и „РС 26 Рубеж”, за която американците вдигат много шум – тя не беше показана, макар да е минала изпитанията и да се очаква на въоръжение”, обяснява специалистът.

Тази ракета ще изпълнява функциите на някогашната „РС 10 Пионер” – това беше „европейската ракета”.

Ярс
Снимка: EPA

„При „РС 26 Рубеж” това е особеното – че нейното минимално разстояние е 2000 км, а максималното – 6000. Това е междуконтинентална балистична ракета, която може да поразява и на 2000 км, което „Топол” и Ярс не могат”, допълва той.  

Експертите са категорични, че руската военна техника се развива в три направления: унификация, модернизация и създаване на напълно нови системи.

Танк Т-90
Снимка: EPA

Първият процес се наблюдава в ракетните войски и бронетанковата техника. На базата на старите танкове Т-72 са създадени модел Т-72 Н3 и Т-92А, които са унифицирани, но имат различия в електрониката и системите за управление и в някои части от въоръжението.

Това, което е в перспектива: на верижното шаси „Армата” се създават 12 бойни машини и транспортни спомагателни машини – като танк „Т -99 Пробив”, „Т-14 Армата”, бойна машина на пехотата Т-5 и още 10 различни, включително и 152-милиметровяа самоходна гаубица „Коалиция СВ”,която беше показана днес.

Новият танк "Армата"
Снимка: EPA

„Същият процес важи и за ракетните войски. На базата на показаният днес ракетен комплекс ЯРС се проектира на железопътен комплекс „Бергузин”, който ще наследи ракетната система „Молодец” , спряна по времето на Горбачов. Той е опасен за американската противоракетна отбрана, защото ще може да пътува по всички жп линии и чрез космическата навигационна система винаги ще може да определи координатите си и да нанесе удар”, казва о.з. полк Гергинов.

Подобна модификация на базата на „Топол – М” е конструирана и за флота: морската РС 30 „Булава 30”.

Второто направление е модернизацията – характерно за морските сили за артилерията и ВВС.

ВМС сега заменят с универсалната ракетна система „Калибър” всички 3Н45 „Гранит”, променят и „Москит”, противокорабната ракета, с 3М54 „Бирюза”. Всички кораби с тези ракетни системи имат далеч по-голяма ефективност.

„Калибър” в ядрено изпълнение има 2600 км обсег, а в конвенционално – 2000 км. Руснаците го демонстрираха в Сирия , нанасяха удари от Каспийско море от Средиземно море”, уточнява Гергинов.

В третото направление – създаване на нови образци, пример е танкът „Т- 99 Пробив”, известен като „Армата” – екипажът е в бронирана капсула и всичко е автоматизирано – подаването на снарядите, картечницата, около танка се наблюдава с камери, освен това той е с нова реактивна броня и с комплекс за автоматична защита срещу изстрелвани от гранатомети гранати и противотанкови боеприпаси: една миниатюрна радиостанция открива влитащия боеприпас и изстрелва друг, който го отклонява от траекторията или го унищожава.

„Има оптикоелектронна защита, за да го обвие с аерозолна мъгла, от която системите с лазерно насочване не отиват в целта, а се отклоняват, това е характерно за БМП и даже за автомобили”, разказна експертът.

Нещо, което не е показано, но има много сериозно приложение в Сирия, са системите за радио-електронна борба.

Снимка: EPA

„Те не показват нито една от тези системи, които създадоха въздушен електронен калпак над Сирия. Всичко, което искаш да направиш с радиолокационно или космическо разузнаване – не можеш да го направиш. Може би затова не показаха и нито една снимка в Украйна как северния вятър помага на опълченците от Луганск и Донецк”, казва още Гергинов.

Според бригаден генерал от резерва Димитър Шивиков парадът е преминал като досегашните –разликата е, че миналата година акцентът е бил върху въздушно-десантните войски, тъй като са били основната действаща част на Кримския полуостров.

Тази година акцентът е върху ВВС, защото доскоро бяха активно участващи в боевете в Сирия и подпомагането на Башар Асад, смята Шивиков.

БМП 3
Снимка: EPA

Той определя като впечатляващ модернизирания вариант на десантната машина БМД 4М, която от юли тази година преминава на въоръжение в южния военен окръг на руската армия. Поради близостта на размирните региони, ще се налага тези руски части да бъдат превъоръжени в максимално кратки срокове.

Според генерала обаче сега вместо за Студена война, говорим за хибридна война.

Снимка: EPA

„Останалият свят и Русия вместо да търсят допирни точки на разбирателство, на прогрес, на развитие, търсят противопоставяне и отбелязването на поредната годишнина от победата е демонстрация на Русия, че е силна, мощна страна, решена да защитава своите държавни интереси”, казва Шивиков.